LA, perakende lojistiğinin değişen kurallarına hazır

Dünyada ticaretin kuralları değiştikçe lojistiğin de kuralları değişiyor. Klasik alışverişin yerini alan e-ticaret kendi lojistik sistemini kurduğu gibi bu sistemi her geçen gün daha da büyütüyor. E-lojistik kurallarını belirleyen en önemli firmalardan birisi de LA Software Group
la-perakende-lojistiginin-degisen-kurallarina-hazir Eklenme Tarihi : 12 Ağustos 2013 Pazartesi

Tüm dünyada perakende sektöründe en büyük değişiklik e-ticaret alanında yaşanıyor. Hem dünyada hem ülkemizde e-ticaret giderek daha hızlı bir şekilde perakendeden daha fazla pay almaya başladı. Dünyadaki en büyük 23. perakende şirketi olarak e-ticaret şirketi olan Amazon görülüyor. Fakat Amazon ilk 23 şirket arasında yüzde 35’lik bir yıllık ciro artışı ile ilk sırada yer alıyor. Bunun yanı sıra önemli perakendeciler arasında yer alan listenin en üstündeki Walmart çok yaygın bir e-ticaret operasyonu yürütüyor. Yine Google SanFrancisco bölgesinde e-grocery operasyonu başlatıyor. Amazon ona cevap olarak Amazon Fresh’i kurmuştu. Türkiye’de de durum farklı değil, hergün çok ciddi başlangıç sermayeleriyle kurulan birçok e-ticaret sitesi ortaya çıkıyor. Bunların arasında ciroları 1 milyar TL’ye koşan e-ticaret siteleri olduğu da görülüyor. Şirketlerin satış kanalları değiştiği için bunun tedarik zinciri yönetimine de etkileri artıyor. Müşterilerin e-ticaret’i tercih ediyor olmasının sebebinin rahatlığı, fizibilitesi ve günümüz metropol insanının günlük programını bölmeden istediklerini alabiliyor olması.  Bu açıdan, müşteriyi tutmak, devamlılığını sağlamak açısından “satınal” butonuna basıldıktan sonra gerçekleşen hizmetler çok büyük önem arz ediyor. Bütün bu süreç “E-lojistik” olarak adlandırılıyor.

E-lojistiğin farkları

E-lojistik birçok yönüyle klasik lojistikten ayrılıyor.

E-lojistikten sonra dağıtım merkezi olarak bilinen yapılar artık dev mağazalar haline geldi. Klasik lojistikte az sayıda müşteriye büyük siparişler ile hizmet verilirken artık çok fazla müşteriye çok küçük miktarlarda sipariş sevk ediliyor. Çift yönlü akış - yüksek iade oranları, itme sisteminden çekme sistemine geçiş, müşteri perakendeci arasındaki değişen ilişkiler e-lojistikte diğer fark yaratan konuların başında geliyor.

E-lojistiğin tedarik zinciri yönetiminde oyunun kurallarını değiştirdiğini farkeden LA, “E-Logistics Suite” çözümünü pazara sunuyor. E-lojistik’in 4 farklı boyutu E-Logistics Suite içinde farklı fonksiyonlar olarak yerini aldı. LA Software Group bunları; depo yönetimi (sipariş hazırlama), randevu planlama, rota planlama, eve teslimat yönetimi olarak sıralıyor.

Depo yönetiminin önemi

Şimdiye kadar dağıtım merkezlerinde kullanılan raf yapıları, alet ekipmanlarla birlikte süreçler ve dolayısıyla bu süreçleri destekleyen depo yönetim yazılımları da değişti. Aslında iş artık depo yönetimi değil, sipariş hazırlama işine dönüştü. Dağıtım merkezleri de birer sipariş fabrikasına dönüştü. Yeni süreçleri destekleyen yazılımlar da artık değişti. Yeni süreçlerde tesise gelen ürünü biran önce alınan siparişe istinaden tesisten çıkmak gerekiyor. Gelen ürün tamamıyla stoka kaldırıldığı an kaybın başladığı noktayı ifade ediyor. O yüzden E-Logistics Suite standart mal kabul, yerleştirme, toplama, ikmal süreçlerinin dışına çıktı. Doğrudan son müşteriye ulaştırılan bir ürünün paketleme işleri yapılması amacıyla paketleme hatta hediye paketlemesi gibi bir işlem yapılıyor. Bir an önce en fazla siparişin çıkması tek satırlı ve çok satırlı siparişleri ayıklamak ve tek satırlı siparişlerin başka bir ürün beklemeden çıkması için ayıklama işlemi, tesise gelen çok fazla miktarda ürünü siparişlere dağıtabilmek için ayrıştırma işlemi gerçekleştiriliyor. Bu ve benzeri işlemleri ve süreçleri yönetebilmeleri ile birlikte E-Logistics Suite, depo yazılımlarının bir adım ötesine geçti.

İnce bir ayrıntı: Randevu planlama

E-ticaret’in tetiklediği başka bir alan da son müşteriye ulaşmak. Bugün birçok e-ticaret şirketi müşteriye ürünlerini kargo şirketleri vasıtasıyla gerçekleştiriyor. Fakat e-ticaret’te rekabet kızıştıkça rekabet artık fiyat ekseninden müşteri hizmeti eksenine kayıyor. E-ticaret’in bizden biraz daha önde gittiği Amerika’da ve Avrupa’da bu gerçekleşmiş durumda. Bu da eve teslimat operasyonlarını gerektiriyor. Eve teslimat operasyonlarında da müşterinin satınalmış ve karşılığını ödemiş olduğu bir ürünü zahmetsizce istediği zaman teslim alabilmeli ve mutluluğunu yaşamalıdır. E-Logistics Suite içerisinde müşteri siparişini verdiği sırada adres bilgisine göre hangi gün hangi saat aralığında teslimat istediği ve bunun karşılığında ne kadar teslimat ücreti ödemesi gerektiği soruluyor. Teslimat saat aralıkları esnek olarak tanımlanabiliyor. Örneğin 2 saatlik, 4 saatlik aralıklar için veya 14:00 - 16:00, 16:00 - 18:00 saatleri arası için farklı teslimat ücretleri önerilebiliyor. Bu ücretler müşterinin adres bölgesi, adres bölgesindeki sipariş yoğunluğu ve teslimat kaynağı müsaitliği vb kriterlere göre bir motor tarafından hesaplanmakta ve müşteriye sunuluyor.

Rota planlaması maliyetleri azaltıyor

Müşteriye randevulu teslimat ile birlikte müşteri hizmet taahhütünün bu kadar yüksek seviyede olduğu bir operasyonu gerçekleştirmek için sınırlı kaynakla bu operasyonları en verimli şekilde gerçekleştirmek gerekiyor. Müşterilerin verdiği randevu saat aralıkları, araçların günlük dağıtım kapasiteleri ve birçok başka kriter dikkate alınarak en az araç sayısı ile en az mesafe katedilerek en çok siparişi dağıtmak için gerekli olan rota planları çıkarılıyor. E-ticaret’te randevu planlama ile birlikte rota planlamanın da yapılması artan müşteri hizmet seviyesi ile birlikte maliyetlerin de kontrol altına alınmasını sağlamakta, kaynakların optimum verimlilikte kullanılmasını sağlıyor. E-ticaret’te yapılan rota planlama operasyonunda müşteri odaklı bir plan yapıldığında çok fazla maliyetler ve etkin kullanılamayan kaynaklar ortaya çıkıyor. Bu iki kriterin dengede olduğu planlar optimum sonuçları getiriyor.

Son adım: Eve teslimat yönetimi

E-Lojistik’te eve teslimat operasyonu taşıma ve dağıtım süreçlerinin de yönetilmesini gerektiriyor. Özellikle yine hizmet taahhütünün bu kadar yüksek seviyede olduğu bir operasyonda maliyetleri birebir takip etmek çok önemli bir hal alıyor. Rota planlama ile minimum maliyetli olarak çıkarılan rotaların gerçek maliyetlerinin takip edilmesi, planlanan maliyetlerle karşılaştırılması önem arz ediyor. E-Lojistik’te bir farklı operasyon da montaj operasyonlarıdır ve maliyetleri farklı takip edilmeli, farklı planlanmalıdır. E-Logistics Suite içerisinde farklı sipariş tipleri tanımlanabilmektedir. Bunlar genellikle teslimat ve montaj siparişleri olarak kullanılır. Montaj siparişleri montaj gereken ürünlerde teslimattan sonra yapılması gereken montaj işini planlamak için kullanılır.

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler