Sertrans, İK’da fark yaratıyor

Sertrans Logistics, çalışanlarına yetenek yönetimi uygulamasıyla kariyer planlaması desteği vererek şirket içinde stajyerlikten genel müdürlüğe uzanan yolun önünü açıyor
sertrans-ikda-fark-yaratiyor Eklenme Tarihi : 14 Eylül 2015 Pazartesi

Sertrans Logistics, uygulamaya koyduğu yetenek yönetimi sistemiyle çalışanlarının yetkinliklerini değerlendirip, yeteneklerinin farkına varmalarını sağlayarak kariyer hedeflerinin önünü açıyor. Yetenek yönetimi uygulamasıyla, kişisel hedefler ve şirket hedeflerine paralel olarak, çalışanların güçlü ve geliştirilmesi gereken yönleri ve eğitim ihtiyaçları da tespit ediliyor. İnsan kaynağını doğru tanıyarak kurum ile paralel hedefler geliştirilmelerini sağlayan bu uygulamayla çalışanların şirket içinde en tepe noktaya ulaşmalarının önü de açılmış oluyor.

“Sistem tüm sektöre kazanım sağlayacak”
Sertrans Logistics CEO’su Nilgün Keleş yetenek yönetimi sistemi ile daha yetkin, daha verimli, daha başarılı ve daha mutlu Sertrans çalışanlarını amaçladıklarını vurguladı. Keleş konuyla ilgili; “Kurulduğumuz günden buyana yöneticilerimizi kendi içimizden çıkarmak ve çalışanlarımızı bu yönde teşvik etmek üzere gayret gösteriyoruz. Bugün çeşitli yönetim kademelerimize hatta icra kurulumuza içeriden terfilerle gelmiş başarılı yöneticilerimizin olması bunun en önemli göstergesi. Yetenek yönetimi sisteminin en önemli çıktılarından bir tanesi doğru çalışanın doğru yerde ve doğru zamanda bulunması... Diğer yandan, dinamik ve yüksek niteliklere sahip çalışanların, kariyer beklentilerini ve hedeflerini bilmek, bu kişileri yönetmek ve kurum ile paralel hedefler geliştirmelerini sağlamak, hedeflerini doğru yönetebilmeleri için rehberlik edebilmeyi yetenek yönetimi sistemimizle sağlıyoruz. Bu uygulama sadece Sertrans Logistics’e değil, sektöre de kazanım sağlayacak.”dedi.

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler