Mars Logistics, Japon devine gitti

Japon lojistik devi Hitachi, Türkiye pazarında ilk büyük hamlesini yaptı. Hitachi, bin TIR’lık filosuyla Türkiye’nin en önemli markalarından olan Mars Logistics’in Ruhi Engin Özmen’e ait yüzde 51’lik hisselerini satın aldı
mars-logistics-japon-devine-gitti Eklenme Tarihi : 22 Temmuz 2013 Pazartesi

Dünyaca ünlü lojistik şirketlerinin yeni üssü Türkiye, bir devi daha ağırlıyor. Japonya'nın 103 yıllık sanayi devi Hitachi, Türk lojistik pazarına Mars ile girdi. Japon şirket, Türkiye'nin en büyük lojistik firmalarından Mars Logistics 'in yüzde 51'ini satın aldı. Mars Logistics’in yüzde 51 hissesi, Japon devi Hitachi firmasına satıldı. Satışla birlikte Ruhi Engin Özmen ve Şafak Dil firmadan ayrılırken yüzde 49 hisse ile Garip Sahillioğlu firmada ortak olarak kaldı. Sahillioğlu’nun görevine CEO olarak devam etmesi bekleniyor.

Yauso Nakatani: Önemli bir noktada yer alacağız

Küresel alanda lojistik sektöründe büyümenin bir parçası olarak Türkiye'ye geldiklerini dile getiren Hitachi Transport Systems'in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Yauso Nakatani, hisse alım sürecinin ekim ayında tamamlanacağını söyledi. Nakatani, hisse devriyle birlikte Avrupa, Asya, Rusya ve Afrika arasında önemli bir noktada yer alacaklarını kaydetti.

50 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan Türk lojistik pazarının en önemli oyuncuları arasında gösterilen ve düzenlediği uluslararası seferler bakımından ilk sırada yer alan Mars, geçen yılı 224 milyon euro yani yaklaşık 580 milyon liralık ciroyla kapattı. Filosunda bin TIR'ı bulunan şirket, 2013'te ise 275 milyon euro (710 milyon TL) ciro hedefliyor. Mars'ın Lüksemburg, İtalya ve Çin'de şubeleri bulunuyor.

1989'da kurulan ve Renault, Michelin, Ford, Inditex, Mango ve Tüpraş gibi 7 bin 500 müşteriye hizmet veriyor. Mars'ın ana ortağı olacak Japon Hitachi ise dünyanın en büyük şirketleri arasında. Şirket, Fortune 500'de 108 milyar dolarlık ciro ile 38'nci sırada yer alıyor. Hitachi'nin çalışan sayısı ise 326 bin.

 

 

Kaynak: Sabah

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler