Orta Doğu krizine ortak çare aranıyor

Orta Doğu ülkelerinde yaşanan siyasi kriz, nakliyecilerin yanı sıra, ihracatçılar ve turizmciler arasında da sıkıntı yaratmaya başladı
orta-dogu-krizine-ortak-care-araniyor Eklenme Tarihi : 23 Mart 2015 Pazartesi

Yaşanan olaylar nedeniyle Suriye kapısının kapanması sonucu, Hataylı 55 nakliye firması bir araya geldi ve Ro-Ro şirketi kurarak, ihraç mallarını Mısır’a taşımaya başladı. Ancak 24 Nisan’a kadar Mısır ile Karayolu Anlaşması’nın yenilenmemesi, tüm Orta Doğu ve Kuzey Afrika ihracatını da bitirecek.

Tüm Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya çıkış kapısı niteliğindeki Mısır ile ikili Karayolu Anlaşması 24 Nisan tarihinde bitecek. Mısır’ın anlaşmayı yenileme konusunda isteksiz davranması, Türkiye’nin ihracatını da tehdit etmeye başladı. Nakliyede çıkan sorunlar nedeniyle ihracatın ve turizmin de sorunlar yaşadığını ve çok sayıda firmanın sıkıntıya düştüğünü belirten Hatay Ro-Ro AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Güler, daha fazla gecikmeden artık ortak bir çözüm bulmanın vaktinin geldiğini söyledi.

Güler, “Sorun sadece nakliyecilerin sorunu olmaktan çıkarak, ihracatçının, turizmcinin, esnafın ve hatta sıradan vatandaşın sorunu oldu. İhracat yapılamadığı için üretim yapılamıyor. Bu nedenle sıkıntıya düşen bir çok firma kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. İhracat yapamayan bir çok firma eleman çıkarmaya başladı. Eğer ortak bir çözüm yolu bulamazsak, ülke olarak çok daha büyük sorunlar yaşayacağız.” dedi.

Etiketler :

lojistik

,

Ro-Ro

,

karayolu

,

Hatay

Bu Sektör ile İlgili Diğer Haberler

Diğer Güncel Haberler

Gündem

Çok Okunan Haberler