İran’dan Türk taşımacılara akıl almaz önlem

İran Karayolları Transit ve Sınır Geçişleri Genel Müdürü Muhammed Cevad Atrçiyan, Türk TIR’larına İran içerisinde yakıt satışını durdurabileceklerini açıkladı
irandan-turk-tasimacilara-akil-almaz-onlem Eklenme Tarihi : 29 Ekim 2014 Çarşamba

Resmi haber ajansı IRNA’ya yaptığı açıklamada Atrçiyan, “İran, iki ülke arasında transit konusundaki ihtilafları ortadan kaldırmak için yapılan müzakerelerde Türk makamlarına bir takım önerilerde bulunmuştur. Önerilerimizin kabul görmemesi durumunda İran sınırları içerisinde Türk TIR’larına yakıt satışı durdurulacaktır.” dedi.

Artçiyan, sorunların çözümü için iki ülke yetkililerinin müzakere etmeleri gerektiğini belirterek, Türkiye'nin Türk TIR’larının İran sınırları içerisinde yakıt depolarının mühürlenmesi önerisi hakkında, şunları kaydetti: “Bu öneri önceki yıllarda üç ay uygulanmış ancak birçok soruna yol açması sebebiyle taraflarca iptal edilmişti. Bu nedenle bu öneriyi kabul etmedik. Türkiye’nin bu öneride ısrarcı olması durumunda, Türk TIR’larına İran’da bir litre dahi yakıt alma izni verilmeyecek, kaçakçılıkla mücadele kanunu gereğince en küçük aykırı tutum ve depolardaki mühürlerin açılması durumunda kanuni işlem başlatılacaktır.”

Etiketler :

lojistik

,

UND

,

UTİKAD

,

Türkiye

,

TIR

,

taşıma

,

sınır

,

İran

,

kriz

Bu Sektör ile İlgili Diğer Haberler

Diğer Güncel Haberler

Gündem

Çok Okunan Haberler