Enerji yatırımları lojistiği büyütecek

Proje taşımacılığı alanında Türkiye’nin önde gelen firmalarından olan ve özellikle enerji lojistiğinde pek çok başarılı projeye imza atan Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği Genel Müdürü Engin Kuzucu’ya göre, enerjide yapılması planlanan yatırımlar 2015’de lojistik pazarını daha da büyütecek
enerji-yatirimlari-lojistigi-buyutecek Eklenme Tarihi : 12 Ocak 2015 Pazartesi

Son açıklanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre rüzgar santrallerinin elektrik üretiminin yaklaşık 1 milyar 300 milyon liralık ekonomik büyüklüğe ulaştığını hatırlatan Kuzucu; “Yılın ilk yarısında 34 rüzgar santrali daha devreye girdi. Geçen yılın ilk yarısında rüzgar enerjisi alanında Türkiye’nin Kurulu gücü 2 bin 619 megavat iken, bu yılın ilk yarısı sonunda bu kapasite 3 bin 424 megavata çıktı. Rüzgar enerjisindeki kurulu güce 1 yılda 805 megavatlık kapasite eklendi. Söz konusu dönemde Türkiye’nin rüzgar enerjisindeki kurulu gücünde yaklaşık yüzde 30’luk artış oldu. Türkiye’de bu yılın ilk 6 ayındaki rüzgardan elektrik üretimi yaklaşık yüzde 15 arttı. Rüzgar enerji santrallerine yapılan yatırımların ve kurulu gücün hızla artması beraberinde özellikle enerji lojistiğinde de ülkemizde ciddi bir pazar olmasını sağlıyor. 2015 yılında da pek çok RES projesi hayata geçirilecek. Hatta 2015’de hayata geçirilmesi beklenen kurulu gücün bugüne kadar yapılanın yüzde 20’si olması bekleniyor. Yapılması planlanan bu yatırımların enerji lojistiği pazarını 500 milyon avro seviyelerinde büyütmesini ön görüyoruz. Enerji lojistiği alanında ayrıca, bulunduğumuz coğrafi bölgede Türk firmalarının yapılan projelerde tercih edilir konuma geldiğini görüyoruz. Yani sektörümüz için 2015 sadece iç pazarda değil, dış pazarda da önemli bir atılım yılı olacak diyebilirim.” şeklinde konuştu.

2014 ciromuz 100 milyon TL
Enerji lojistiğinin cirolarının yarısını oluşturduğunun altını çizen Kuzucu, 2014’te 100 milyon TL olarak gerçekleşen cirolarının 2015’te 120 milyon TL seviyelerine ulaşmasını hedeflediklerini belirtti. Kuzucu, son 5 yılda toplanda 55 milyon avro yaptıklarını, 2015 yılında ise araç parkları için 15 milyon avro daha yatırım yapacaklarını söyledi. Yaptıkları başarılı çalışmalar ve yatırımlar neticesinde bugün çalışan sayılarının 350’ye ulaştığını söyleyen Kuzucu, önümüzdeki süreçte istihdamlarını da arttırmaya devam edeceklerini ifade etti.

Bu Sektör ile İlgili Diğer Haberler

Diğer Güncel Haberler

Gündem

Çok Okunan Haberler