Farklı bir lojistik deneyimi: Loomis

Dünyanın en büyük değerli eşya ve nakit lojistiği şirketlerinden İsveçli Loomis, Türkiye’deki faaliyetlerini 18 şubede, 139 zırhlı araçla sürdürüyor. Loomis Türkiye Ülke Başkanı Sarp Tarhanacı, şirketin Türkiye’ye giriş amacını, “Türkiye günlük nakit trafiği ve altın lojistiği çok yüksek miktarlarda olan bir ülke konumunda.” olarak ifade etti. Tarhanacı, değerli madde lojistiğini diğer lojistik hizmetlerinden ayıran özellikleri Lojistürk okuyucularıyla paylaştı
farkli-bir-lojistik-deneyimi-loomis Eklenme Tarihi : 08 Aralık 2014 Pazartesi

Murat KÜÇÜK

Loomis ne zaman kuruldu ve değerli madde lojistiği yapma fikri nasıl ortaya çıktı?

Loomis’in geçmişi 1852 yılına kadar uzanıyor. Wells Fargo unvanıyla kurulan şirketin adı önce Ponny Express, ardından da Loomis’e dönüştü. 1800’lerde Amerika’da yaşanan “altına hücum” yıllarında, eyaletler arası altın transferleri esnasında ortaya çıkan güvenlik problemini giderebilmek amacıyla Loomis kuruldu. Zırhlı at arabalarıyla altın taşımacılığı yaptığımız o yıllarda, Wyatt Earp, Buffalo Bill, Bret Harte gibi Amerika’nın en hızlı şövalyeleri güvenlik personeli olarak Loomis’de görev aldı. Bugün dünyanın sayılı ve önde gelen nakit ve kıymetli eşya taşıma şirketlerinden biri olan Loomis her geçen gün büyüyerek faaliyetlerini sürdürüyor. Ağırlıklı olarak bankacılık ve kıymetli madenler sektörüne hizmet veriyoruz. ABD’de pazar lideri, Avrupa’da da oldukça güçlü konumdayız. Faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde ya birinci ya ikinci sırada yer alıyoruz. Nakit merkezlerinde kağıt ve madeni paralar elden geçirilip işleniyor, müşterilerin nakit akışlarına yönelik analiz, planlama ve raporlama hizmetleri de veriliyor. 

 

Hangi hizmetleri sunuyorsunuz? Hinterlandınızı öğrenebilir miyiz?

Loomis olarak biz her türlü değerin taşınması ve saklanması hizmetini veren global bir şirketiz. Hizmetlerimizi; nakit taşıma ve nakit yönetimi ile diğer hizmetler şeklinde iki bölümde sınıflandırabiliriz. Nakit taşıma ve nakit yönetimini biraz açacak olursak bankaların şube ve ATM noktalarının nakit trafiğini yönetmek, kasalamak ve ulaştırmak bizim hizmetlerimiz arasında yer alıyor. Banka şubesi gibi çalışan nakit toplama merkezlerimizde sayılan ve paketlenen nakdin ihtiyaç duyulan noktaya ulaştırılması ve ihtiyaç fazlasının geri alınarak kasalara alınması işlemini gerçekleştiriyoruz. Hizmetlerimizin diğer bölümü ise altın, kuyum, döviz, çek ve diğer kıymetli evrak taşımacılığını kapsıyor. Loomis Türkiye, altın ve değerli mücevher taşımasında Türkiye’de lider konumda. Rafineriden çıkan külçe altının imalatçıya, imalattan çıkan takı ve mücevherin toptancıya, oradan da ihracat noktasına veya perakende mağazalara ulaştırılmasıyla ilgili tüm süreçte varız. Ayrıca Türkiye’nin ilk ve tek gümrüklü değerli maden antreposuna sahibiz. Özellikle altın ithalatında önemli kolaylıklar sunan bu hizmetimiz ile bankaların yurt dışından altın alımlarını 5 günden 3 saate düşürebiliyoruz. Altın siparişi verildiği anda İstanbul’daki kasalarımızda duran altın ve değerli madenlerin 3 saatte BIST’a giriş yapabilmesini sağlıyoruz. Bu hizmetimizle İstanbul’u, Dubai, Londra, Zürih gibi dünyanın altın merkezlerinden biri haline getirmek istiyoruz.

 

Türkiye’ye girme kararını nasıl aldınız? Bu kararda neler etkili oldu?

Loomis sektörde uzun yıllardan beri faaliyet gösteren ve birçok ülkede pazar lideri konumunda olan güçlü bir şirket. Türkiye günlük nakit trafiği ve altın lojistiği çok yüksek miktarlarda olan bir ülke konumunda. Ekonomideki istikrar ile birlikte sürekli büyümekte olan bir pazar mevcut. Loomis’in global bir oyuncu olarak Türkiye pazarında yer almasında bu faktörlerin etkisi büyük oldu.

 

Değerli madde lojistiği profesyonelce yapılmalıdır

Kendinize özgü bir yazılımla çalışmalarınızı yürütüyorsunuz. Bu yazılım hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

Yazılımımız kendi ekibimiz tarafından geliştirilmiş bir yazılımdır. Bu yazılım ile hem saha operasyonlarını hem de nakit merkezi operasyonlarımızı yönetiyoruz. Ancak büyüme ile gelen bazı ihtiyaçları karşılayamama durumu ile karşılaştık. Bu nedenle gelecek için dünya çapında hem saha operasyonu ve nakit merkezi yazılımı konusunda lider firmalar ile yazılım anlaşmaları yaptık. Önümüzdeki yıllar içerisinde yaklaşık 1 milyon avroluk teknoloji ve yazılım yatırımı gerçekleştireceğiz. 

 

Ülke çapında kaç şubeniz var? Filonuzda kaç adet araç bulunuyor?

Loomis Türkiye olarak Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Çorlu, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul Kuyumcukent, Kozyatağı, Maslak, Nuruosmaniye, İzmir, Kayseri, Konya, Muğla, Samsun, Trabzon gibi ülke çapında 18 şubede hizmet veriyoruz. 125’i bize ait, 14’ü kira, toplam 139 zırhlı araç ve 450’den fazla çalışanla operasyonlarımızı yürütüyoruz. Karayoluyla ulaşacağımız illerle birlikte 40’ın üzerinde şehirde varız.

 

Değerli madde lojistiğini diğer lojistik hizmetlerinden ayıran özellikler nelerdir?

Değerli eşya lojistik hizmetleri profesyonel firmalarca verilmesi gereken hizmetlerdir. Yaptığımız işte en önemli kriterler güvenlik ve sigortadır. Hizmet alanları belirlenirken ve buna uygun çözümler geliştirilirken üzerinde durulması gereken en önemli nokta, bu sektörün ciddi bir sermaye ve teknoloji gerektiren bir sektör olduğunun bilinmesi. Doğal olarak da ilgili hizmetlerin buna göre planlanması. Piyasa bilgisine sahip personel ile birlikte çalışılması ve müşterinin ihtiyaçlarına uygun çözümler sunulması bir başka önemli nokta. Türkiye Cumhuriyeti yasalarının öngördüğü şekilde uluslararası rekabet ve anlayışına uygun yöntemlerle hizmet sağlıyor olmak değerli eşya lojistik alanının öncelikleri arasında yer alıyor. 

 

16 ülke, 400’den fazla şube

 

Kaç ülkede faaliyet gösteriyorsunuz? Rakamlarla Loomis’i anlatır mısınız?

Amerika, Arjantin, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Norveç, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere, veTürkiye ile birlikte Loomis 16 ülkede, 400’den fazla şube ofisimizde, 20 binden fazla personelle faaliyetlerimiz devam ediyor. Her gün 10 milyar avro değerinde nakdi işleyip naklederek, 100 bin adet müşteri noktasına uğruyoruz. 220 merkez veznede nakit işleme hizmeti, 6 bin 700 zırhlı araçla nakit taşıma hizmeti veriyoruz. Yıllık gelirimiz 11,5 milyar İsveç kronu. (3,6 milyar TL)

 

Gelecek dönemde gerçekleştireceğiniz Türkiye yatırımlarını ve hedeflerinizi Lojistürk dergisi ile paylaşır mısınız? 

Loomis Türkiye olarak, Türkiye’de birinci şirket olmayı, mevcudiyetimizi ülke çapında artırmayı, şube sayımızı 5 yıl içinde 40’a çıkarmayı hedefliyoruz. Loomis Türkiye, 8 adet nakit işleme ve taşıma şubesi, 10’u küçük, 2’si uydu nakit taşıma şubesi ile toplamda 20 noktadan hizmet veriyor. Bunların 4’ü İstanbul’da, kalan 16’sı Türkiye genelindeki önemli şehirlerde faaliyet gösteriyor. 2014 sonuna kadar nakit işleme ve taşıma alanında 5 şube daha açmayı hedefliyoruz. Operasyonel anlamda sunduğumuz çözümlerin kapsamlarını ve teknik avantajlarını daha da artırmayı hedefliyoruz. Kurum algımız açısından ve çalışan memnuniyeti olarak değerlendirdiğimizde; iyi yönetim ve çalışana saygı prensibiyle sektörde tercih edilen işveren olmak bizim için son derece büyük bir önem arz ediyor.  Loomis Türkiye olarak kurumsal temel hedeflerimizin yanı sıra hayata geçirmeyi planladığımız projelerimiz de söz konusu. Bunlardan, 2012 Perakende Günleri’nde tanıttığımız SafePoint / Akıllı Kasa Projesi çeşitli Avrupa ülkeleri ve Amerika’da 10 binden fazla noktada hızlı ve güvenilir bir nakit yönetimi sağlıyor. Özellikle perakende işletmelerinin ön muhasebe nakit işleme ve CIT süreçlerini hızlandırmaya yönelik tasarlanmış olan bu kapalı nakit yönetimi sistemi perakendeci kuruluşa nakit derhal banka hesabına geçmiş gibi yararlanma imkanı sunuyor, Loomis parayı topluyor ve uygun zamanda nakit merkezinde işliyor. Hâlihazırda bu projemizi büyük bir banka ve onun dünya çapında en önemli toptancı marketlerden birisi olan müşterisi ile başarılı bir şekilde başlatmış durumdayız. Bazı müşterilerimizin ülke çapında kayda değer sayıdaki ATM noktasında başlatmış bulunduğumuz ve daha da genişletmek istediğimiz bir projemiz daha var. Distribütörü olduğumuz ve satış faaliyetlerimize alternatif sunmak amacıyla yönetim ağını kurup çalıştırdığımız Kaba marka Questor model elektronik kilit sistemini ihtiyacı olan başka bankalara da anlatmayı, kilit işletim hizmetimizi genişletmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde Nakit Öngörü (Vision Cash) Projesi ile bankaların ATM’lerinde en doğru zamanda ve en doğru miktardaki paraya yönelik analiz ve optimizasyon hizmetleri vermeyi de planlıyoruz. Loomis Türkiye de her geçen gün büyüyen şube, araç ve personel sayısı, verimli operasyon yönetimi, son derece etkin ve başarılı risk yönetimi, vizyoner yaklaşımı ve müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik kapsamlı çözüm önerileri ve ürünleri ile Türkiye nakit ve değerli eşya taşıma, işleme ve saklama sektörünün tüm taleplerini karşılamaya hazırdır.

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler