"Dünya liderliğini Türkiye'ye taşıyacağız"

Lojistik sektöründe dünyanın en köklü firmalarından olan Hellman, Türkiyede de liderliğe oynuyor. Hellmann Worldwide Logistics Türkiye Genel Müdürü Cem Akgül, yılsonu hedeflerinin ciro bazında yüzde 22 olduğunu belirtti. Akgül ile yapımı yeni tamamlanan depoları, yatırımları ve sektörü konuştuk.
dunya-liderligini-turkiyeye-tasiyacagiz Eklenme Tarihi : 09 Temmuz 2010 Cuma

Fulya B. ÖZTÜRK

Hellman’ı yakından tanıyabilir miyiz, kaç yıldan bu yana hizmet veriyor?
Hellmann Worldwide Logistics 1871 yılında Car Heinrich Hellmann tarafından Almanya’da, Osnabrück şehrinde kurulan lojistik sektörünün dünyada en köklü firmalarındandır. Şu an 157 ülkede 443 ofisi ile çeşitli sektörlerde birçok ünlü markaya hizmet veriyor. Hizmet verdiği firmalar sadece özel sektör değil aynı zamanda bakanlıklar düzeyinde organizasyonlar. HWL Türkiye olarak 1999 yılından beri Türkiye’de hizmet veriyoruz. Hizmet alanlarımız karayolu, havayolu, denizyolu, proje taşımacılığı ve depolama hizmetleri. Beylikdüzü merkez depolarımızda toplam 10 bin metrekareye ulaşan depolama kapasitemiz ve 15 tır’ın aynı anda boşaltılıp yüklenebileceği raf sistemli ve komple bilgi işlem alt yapılı lojistik servisler merkezimiz bulunuyor.

Hizmetleriniz konusunda bilgi verir misiniz? Ağırlıklı olarak hangi sektörler ile çalışıyorsunuz? Herhangi bir sektörde branşlaşmayı planlıyor musunuz?
Başta yapı sektörü olmak üzere her sektörden müşteri çeşidine sahibiz. HWL‘in global felsefesi olan müşterilerimiz ailemizdir mantığı ile müşterimizin yapısı ve sektörel ihtiyaçlarına istinaden her türlü çözümü projelendirerek hayata geçiriyoruz. Zaten bizim varlık amacımızda müşterilerimizin ihtiyaçları olan her türlü servisin karşılanmasıdır. Sektör ne olursa olsun kontrat lojistiği denildiğinde akla gelen ilk firma olmak istiyoruz.

Türkiye’deki ilk lojistik deponuzu yaptınız. Biraz bilgi verebilir misiniz? Hangi tedarikçilerle çalıştınız, seçerken nelere dikkat ettiniz?
Depo içi tedariklerinin en büyüğü olan raf sisteminde birçok firma arasından hem kalite hem de maliyet avantajı ön plana çıkan Üçge firması ile yaptık. Özellikle askılı sistemi genel merkezimiz tarafımızdan da çok beğenildi ve ilerleyen günlerde HWL’nin Avrupa’daki başka depoları içinde tedarik edilmek üzere çalışmalara başlanıldı.

Geçtiğimiz yıl firmanız açısından nasıl geçti?
Dünyadaki krizin Türkiye’deki olumsuz etkisi özellikle bizim sektörümüzde çok hissedildi. İthalat ve özellikle ihracattaki düşüş nakliye alanında bizleri direk olarak etkilese de HWL Türkiye olarak mevcut müşterilerimizin işlerindeki artış ve farklı sektörlerden gelen ürün akışımız bu zorlu dönemi sabit ve istikrarlı geçirmemizi sağladı. Hatta HWL globaldeki Türkiye politikaları doğrultusunda ciddi yatırımlarımız oldu. Depolama alanımızı 9 bin metrekareye çıkardık ve Avrupa standartlarında bir lojistik merkezine sahip olduk. Birçok uluslararası anlaşmalara imza atarak lojistik servislerimizin doğrudan satışını geliştirdik. Bu da sektördeki diğer firmalara nazaran müşterilerimize daha uygun maliyetlerde lojistik servisler verebilmemizi sağladı.

Bu yılsonuna dek projeler ve hedefleriniz konusunda bilgi alabilir miyiz?
Firmamız 2010 yılında Türkiye’de ciro bazında yüzde 22 büyümeyi hedefliyor. Bunu gerçekleştirebilmek için dünyada yeni pazarlara açılacağız. Yatırımlarımız hiç bir zaman bitmeyecek. 2011 yılında İstanbul Anadolu Yakası’nda mevcut depomuzdan daha büyük bir yatırım düşünüyoruz. HGL Gümrükleme ile birlikte gümrükleme servisimizi de oluşturduk. Temmuz ayında açacağımız antrepomuzla da beraber entegre servis halkalarını tamamlamış olacağız. Sektörel ihtiyaçlar oluştukça lojistik alanındaki arzı daima değerlendirip projelendirmek sureti ile her türlü hizmeti gerçekleştirmeye, gerekli yatırımları yapmaya hazırız.

Lojistik sektörü ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?
İstanbul’daki en önemli sorun arsa fiyatlarının yüksek olması, bulunan arsaların lokasyon olarak ana yollara uzaklığı, imarla ilgili yaşanan bürokratik sıkıntılar, inşaat maliyetleri bu alanda yapılacak yatırımlar için birer handikap olarak ele alınabilir. Sektörel anlamda yaşadığımız sıkıntılardan biri tecrübe sahibi olmayan ve alt yapısı yetersiz firmaların bu sektörde hizmet verdiğini iddia ederek iyi bir partner arayan ciddi firmaların kafasını karıştırmasıdır.
Örneklemek gerekirse depolama yapmak sadece metrekare başına ücretlendirme yaparak alan satmak değil aynı zamanda firmaların ihtiyacı olan lojistik hizmetleri de verebilmektir. Hellmann Worldwide Logistics, 1871 yılından beri bu alanda yaptığı yatırımlarla başta gerekli bilgi işlem olmak üzere ticari bir firmanın tüm lojistik ihtiyaçları karşılayarak depolama yapabilen, nakliye çözümleri sunan sektörünün önde gelen markasıdır.

Sizce lojistik sektörü teknolojiyi yeterince kullanabiliyor mu, hızlı ve doğru entegrasyon sağlıyor mu?
HWL’ın tüm dünya’da lojistik sektöründe teknolojinin öncülüğü yapması ve bu alt yapıya sahip bir organizasyonun parçası olmamız, bizim de ilham alarak teknolojiyi lojistik merkezimizin mihenk taşı yaptı. Bütün hedeflerimiz lojistik sektöründe dünyada olan liderliğimizi Türkiye’ye taşımak, kalite ve güvenin en önemli adresi olduğumuzu göstermek.
Sektöre genel olarak baktığımızda tabii ki teknolojiyi ileri sevide kullanan iyi entegre organizasyonlar olduğu gibi maalesef bu alanda çok eksik ve bu eksiğinden dolayı çalıştığı müşterilerini de mağdur eden örnekler görebiliyoruz.

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler