DHL’den raporlu çözüm

Çalıntı ve sahte ilaçlar, sıcaklık kontrolü ve mevzuat gibi ilaç sektöründe tedarik zincirlerini değişime zorlayan en önemli sorunlar, DHL Supply Chain tarafından hazırlanan sağlık sektörü raporunda detayları ile ele alındı
dhlden-raporlu-cozum Eklenme Tarihi : 23 Şubat 2015 Pazartesi

DHL Supply Chain tarafından hazırlanan yeni “white paper”, çalıntı ve sahte ilaçlar, sıcaklık kontrolü ve mevzuat gibi konuların sağlık sektörü firmalarının başlıca kaygıları arasında olduğunu gösterdi. Rapora göre; ürün ve dolayısıyla tüketici sağlığı/güvenliğini sağlamak için tedarik zincirlerinde önemli değişimlere gidilmesi şart. “Yaşam Kurtarmak için Ürün Koruma: İlaçta Tedarik Zinciri Güvenliği” başlıklı rapor, tedarik zinciri yöneticilerinin ürünlerini ve itibarlarını korumak için iki temel mevzuat alanında farkındalık geliştirme ihtiyacını vurguluyor.

Çalıntı ve sahte ilaçlara karşı güvenlik
Raporda verilen bilgiye göre, Dünya Sağlık Örgütü satın alınan ilaçların gelişmiş ülkelerde yüzde 1’inin, gelişmekte olan ülkelerdeyse yüzde 10‘dan fazlasının sahte olduğunu tahmin ediyor. Bu tehdit karşısında hükümetler de, ürünlere seri numarası vermeyi temel alan yeni ilaç takip yasaları hazırlıyor. Bu uygulamada herbir birim ilaca sadece onda olan bir numara veriliyor ve uygulaması pahalı olsa da tedarik zinciri boyunca takip edilmesi sağlanıyor. Raporda tedarik zincirlerinde bu gibi yasalara uymanın yıllık 53 milyon dolar tasarruf sağlayabileceğine dair veriler de sunuluyor. Bu maliyetleri daha iyi yönetebilmek için sağlık sektörü şirketleri birden fazla üretici için seri numaralandırma sistemleri geliştiren üçüncü parti lojistik sağlayıcılarla (3PL) anlaşma sağlayabiliyorlar.

Katı sıcaklık kontrolü ve ölçümü
İlaç firmalarının portföyleri, çevresel koşullara daha duyarlı ve kompleks yapıdaki biyoteknoloji ürünleri giderek daha fazla oranda içerirken, bu tür ilaçları geliştirme maliyetinin 2020’de 2012’ye göre dört kat artacağı tahmin ediliyor. Biyoteknoloji ürünü ilaçların belirli koşullarda saklanması gerekirken doz başına geliştirme maliyeti bin dolara kadar çıkabiliyor. Bu koşullar sağlanmadığında sevk başına 50 milyon dolara kadar çıkabilen kayıplar yaşanabiliyor. Ürün bütünlüğünü korumak için, tedarik zincirlerinde sıcaklık kontrol ve sıcaklık izleme cihazları ile diğer uçtan uca kontrol olanaklarının sağlanması gerekiyor.

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler