DHL’den maliyetleri yüzde azaltan uygulama

Sağlık sektöründe bir ilke imza atarak 2014 yılı başında sıcaklık kontrollü taşıma hizmetini hayata geçiren ilk lojistik şirketi olan DHL Supply Chain sağlık sektörünün öncü firmaları ile başarı öykülerine imza atıyor
dhlden-maliyetleri-yuzde-azaltan-uygulama Eklenme Tarihi : 20 Nisan 2015 Pazartesi

Sağlık sektörünün ihtiyaçlarına göre çözümler üreten DHL Supply Chain, sunduğu soğuk zincir taşımacılığı hizmetiyle; strafor, buz aküsü ve buz aküsü poşeti gibi ambalaj malzemelerinden tasarruf edilmesinin yanı sıra müşterilerini ve tedarikçilerini onlara yük getiren işlerden kurtararak ilaç tedarik zincirindeki her halkaya önemli faydalar sağlıyor. DHL Supply Chain’in verdiği hizmet dahilinde sıcaklık kontrolünü sağlayan özel paketleme malzemelerine gerek duyulmadan, validasyonu yapılmış araçlarla soğuk zincir ürünlerinin ecza depolarına dağıtımı yapılıyor. Rutindeki uygulamadan farklı olarak bu soğuk zincir ürünlerin hazırlanmasında strafor kutu ve buz aküsü gibi özel sevk malzemeleri kullanılmıyor. Kalite Güvence departmanı tarafından validasyon çalışmaları tamamlanmış olan, sıcaklığı 2 ila 8 derece arasındaki araçlara, GDP uygulamaları dikkate alınarak kontrol edilmiş ürünler rotadaki öncelik sırasına göre yerleştiriliyor. Araç dağıtıma çıktıktan sonra, her bir dağıtım noktasında ecza deposu adı, araç kapısının açılma ve kapanma zamanı ve süreç validasyon sonuçları kaydediliyor ve müşteriye iletiliyor.

Süreçlerde yüzde 40’a varan iyileşme
DHL Supply Chain, projenin başladığı 2014 Ağustos ayından bu yana müşterisine mesai saatlerinde yüzde 50 oranında azalma sağladı. Soğuk ürünlerin sevkiyatında kullanılan sarf malzemelerinin de (strafor ve strafor içine konulan buz aküleri) yüzde 38 azalması sayesinde Şirket, sarf malzemelerinde de tasarruf sağladı. Bu proje ile birlikte soğuk ürünlerin DHL deposundan ecza depolarına teslimine kadar izlenebilirliği sağlanıyor. Yakın bir tarihte devreye girecek ve bakanlık tarafından zorunlu tutulacak olan Good Distrubition Practice (GDP) uygulamaları öncesinde, bu projenin aktif olarak hayata geçirilmiş olması DHL müşterilerini bu geçiş döneminde önemli bir zorluktan kurtarıyor.

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler