DHL yeşil enerji tüketiminde dünyaya örnek oldu

Deutsche Post DHL Grubunun global operasyonlarında yeşil elektrik kullanım oranı yüzde 60’ın üzerine çıktı. 2013’te 450 bin tondan fazla karbondioksit salımının önüne geçildi
dhl-yesil-enerji-tuketiminde-dunyaya-ornek-oldu Eklenme Tarihi : 08 Eylül 2014 Pazartesi

Dünyanın lider posta ve lojistik grubu Deutsche Post DHL, GoGreen çevre koruma programında yeni bir aşama daha kaydetti. Gelinen son aşamada, grubun dünya çapındaki elektrik ihtiyacının yüzde 60’tan fazlası yenilenebilir kaynaklardan elde ediliyor. Son iki yılda şirket yeşil elektriğin enerji tüketimindeki oranını yüzde 42’den (2012) yüzde 60’ın üzerine (2014) çıkarmayı başardı. Deutsche Post DHL bugün Almanya, ABD, İngiltere, İrlanda ve Fransa’da elektrik ihtiyacının yüzde 90’dan fazlasını yeşil elektrikle karşılıyor. Grubun gösterdiği bu gelişme, şirketlerinin doğa üzerindeki etkisini en aza indirme hedefinin bir parçası olarak kaydedildi. Deutsche Post DHL, GoGreen programıyla enerji tüketimini azaltacak teknolojilerin yanı sıra sürdürülebilir enerji kaynaklarına geçmeye odaklı önlemler alarak karbon emisyonlarını azaltacak teknolojiler uyguluyor.
“Çevresel sürdürülebilirlik şirket stratejimizin ayrılmaz bir parçası”
DHL Supply Chain Türkiye Genel Müdürü Hakan Kırımlı, Deutsche Post DHL Grubunun global operasyonlarında yeşil elektrik kullanım oranı yüzde 60’ın üzerine çıkarmasının kendileri için gurur verici olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Çevresel sürdürülebilirlik, şirket stratejimizin ayrılmaz bir parçası. Çevre dostu bir şirket olmak için gösterdiğimiz gayret ve ilerleme, bir yandan içinde yaşadığımız dünyaya olan saygımızı ortaya koyarken bir yandan da müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap vermemizi sağlıyor. Grup şirketleri çapındaki yeşil elektrik kullanımımızı yüzde 60’ın üzerine çıkararak GoGreen hedeflerimizden birini daha gerçekleştirdiğimiz için mutluluk duyuyoruz. DHL’in bu uygulaması elektrik tüketiminin olumsuz etkilerini ortadan kaldırarak tüm dünyada karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik çabalara katkıda bulunan bir adımdır. Tüm operasyonlarda çevresel etkilerin en aza indirilmesini şirket yönetiminin ve çalışanlarının ortak bakış açısı haline getiren DHL Supply Chain, Türkiye’de de gelişen teknoloji ve değişen çevre koşullarına bağlı olarak operasyonların çevresel etkilerini sürekli gözden geçiriyor. DHL Supply Chain’in; tüm sektörlerde odaklandığı ve yatırım yaptığı 3 ana faydadan biri, çevreye olan etkiyi minimize etmek. Bu doğrultuda yatırım yapılan araç takip sistemleri ile kontrol dışı araç hareketlerine düzenleme getirilirken, tüm araçların izlenebilirliği sayesinde karbon salımı minimuma indiriliyor. Yalnızca DHL’in özmalı olan araçlarda araç takip sistemi kullanmakla kalınmıyor, düzenli olarak hizmet alınan tedarikçilerin araçlarında da bu sistem kullanılıyor. DHL Supply Chain, tesislerde kullanılan enerji kaynaklarının daha etkin kullanımını gerçekleştirmek ve bu yönde projeleri hayata geçirmek için pek çok altyapı ve IT yatırımı gerçekleştiriyor. Hedeflerimize ulaşmakta her adımın önemli olduğunu düşünüyor, ülkemizde de sürdürülebilirlik açısından benzer uygulamaların yaygınlaşmasını diliyoruz.”

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler