"Mersin Limanı, dünya limanı olacak"

MIP Genel Müdürü İsmail Hakkı Tas, Mersin Limanı'nın dünya limanı olması hedefi ile hareket ettiklerini belirterek, özelleştirmeden bu yana gerçekleştirilen yatırımların da bu doğrultuda hayata geçirildiğini söyledi
mersin-limani-dunya-limani-olacak Eklenme Tarihi : 02 Şubat 2015 Pazartesi

Mersin International Port (MIP) Genel Müdürü İsmail Hakkı Tas, özelleştirmeden bu yana gerçekleştirilen yatırımların Mersin'i dünya limanı olma hedefiyle yapıldığını anlattı. Mersin Limanı'nda on binlerce metrekare alanın betonlandığını, 200'ün üzerinde yeni makine ve ekipman satın alındığını bildiren Tas "Bu senenin sonu itibari ile yatırım bedelimiz 1 milyar doların üzerine çıkacaktır. 1.8 milyon TEU konteyner ve 9 milyon ton konvansiyonel yük kapasitesine sahip olan limanımız, inşaatı devam eden yatırımımız ile 2.6 milyon TEU konteyner elleçleme kapasitesine ulaşacak ve dünya denizlerinde dolaşan en büyük konteyner gemilerine hizmet verebilecektir" dedi. 

 

Yatırımlar sürecek

Bu yatırımların MIP'nin ileriye dönük sürekli büyüme stratejisinin bir parçası olduğunu ve yatırımların hız kesmeden süreceğini vurgulayan Tas, "Mersin Limanı'nda 2 bin kişiye doğrudan, 18 bin kişiye ise dolaylı yoldan istihdam sağlamaktayız. 2007'den bu yana altyapı, teknoloji ve insan kaynağı olarak yaptığımız önemli yatırımlar yanında, kente de ciddi katkılarımız bulunmaktadır" diye konuştu.

 

"Fiyat artışı yok"
Bazı çevrelerin, yüksek fiyat tarifesi şikayetine de değinen Tas, 2010 yılından bu yana fiyat tarifesinin ana kalemlerinde artış yapmadıklarını söyledi. Tarifedeki her değişikliğin TCDD kontrolünde gerçekleştiğinin anımsatan Tas "Son 4 yılda zam yapmamanın ötesinde müşterilerimize maliyet avantajı sağlayacak birçok ilave teşvik sistemleri de getirilmiştir. Bugün şirketimiz Türkiye'deki benzer ölçekteki limanlar ile karşılaştırıldığında birçok kalemde daha uygun tarifeler sunmaktadır" şeklinde konuştu. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut'un geçtiğimiz hafta dile getirdiği sıkıntılara dair sorumuza da yanıt veren MIP Genel Müdürü İsmail Hakkı Tas "Biz limanda özelleştirme öncesinde TCDD tarafından verilen tüm hizmetleri vermekle yükümlüyüz. Ayrıca, Türkiye limanlarının komşu ülke limanları ile rekabet gücünün artması amacıyla, ticari kapasiteleri, mevcut fiziki konumları, doluluk oranları doğrultusunda geçici depolama yeri açabilecekleri Gümrük Yönetmeliği'nin 513. Maddesinde belirtilmiştir" dedi.

 

Geçici depolama izni alındı

Şehir içerisinde sıkışmış veya genişleme imkanı bulunmayan bazı limanların, artan kapasitelerine cevap verebilmek için liman sahasından bağımsız alanlar kiralamak suretiyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan geçici depolama izni alabildiklerine işaret eden Tas "Aksi halde liman işletmecileri, liman geçici depolama alanlarının yeterli gelmediği durumlarda deniz yolu ile gelen konteynerleri veya yükleri limana tahliye edemeyeceklerinden gemiler limana kabul edilmeyecektir. Türkiye limanlarına gelen mega gemiler rotalarını diğer komşu ülke limanlarına çevireceklerdir" ifadelerini kullandı. 

 

Mersin Limanı'nın bir dünya limanı olması için çalıştıklarını dile getiren Tas, şöyle konuştu: Stratejik konumumuz, lojistik ekosistemimize ek olarak 2007 yılından itibaren yaptığımız yatırımlar Mersin Limanı'nı Türkiye'nin ve Doğu Akdeniz'in en önemli lojistik merkezlerinden biri haline getirmiştir. İnşaatı devam eden genişleme projemiz tamamlandığında ise Mersin Limanı, 18 bin TEU'luk gemilere hizmet verebilen dünya ölçeğinde bir liman konumuna erişecektir. Orta ve uzun vadede hem ülkemizin hem de endüstrinin ihtiyaçlarını karşılayacak dünya ölçeğinde bir limanı Mersin'e kazandırmayı hedeflemekteyiz.

 

Kaynak: Deniz Haber

Bu Sektör ile İlgili Diğer Haberler

Diğer Güncel Haberler

Gündem

Çok Okunan Haberler