RAYDER ve ARUS isyan etti

Raylı Ulaştırma Sistemleri ve Sanayicileri Derneği (RAYDER) ve Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS), Güney Koreli Eurotem ve Çinli CSR’nin taahhütlerini yerine getirmediğini iddia etti
rayder-ve-arus-isyan-etti Eklenme Tarihi : 31 Temmuz 2014 Perşembe

Raylı sistem üreticileri demiryolu projelerindeki yerlilik uygulamalarıyla ilgili tepkili olduklarını dile getirdi. Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) yönetimi, konuyu Ulaştırma Bakanlığı’nın gündemine taşıdı. ARUS Koordinatörü Dr. İlhami Pektaş, “Bakanlık Müsteşarı Feridun Bilgin ile görüştük, konuyu araştıracaklarını söyledi.” dedi. Tepkinin hedefinde Güney Kore ortaklı Eurotem, ve Çinli CSR-MNG ortaklığı bulunuyor. Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara Metrosu’na tren setleri sağlayan CSR'nin üretiminde yüzde 51 yerlilik şartını kabul ettiğinde sektörde bayram havası esmişti. Ancak bu hava yerini tepkiye, isyana bırakmış durumda. Yerli raylı sistem üreticisi şirketlerin temsilci örgütlerinin açıklamalarına göre bu iki şirket, kuruluş amacı ve sözleşmelerine rağmen, yerlilik payını gözetmiyor, artırmıyor; dolayısıyla yerli şirketler büyük demiryolu yatırımlarından yeteri kadar iş alamıyor.

455 kişiye mektup gönderildi

Geçtiğimiz günlerde RAYDER Başkan Yardımcısı Ahmet Gök, 455 kişiye elektronik posta göndererek Eurotem ile ilgili derneğin tepkisini yansıttı. ARUS Koordinatörü Dr. İlhami Pektaş da yaptığı açıklamada şunları söyledi: “CSR şu ana kadar 90 araç verdi. Yerlilik bize göre sıfır. Hyundai Rotem de öyle. Bizim küme firmalarımız belli. Kimden ne almışlar? Kablo kanallarını gösteriyorlar. Bunu dikkate alırsak bile yüzde 5-10'u geçmez. Burada montaj yapmayı yerlilik sayıyorlar. Oysaki amaç neydi, üretimde yerli girdi sağlamaktı. Bu önemli. TCDD'nin hissesi var, iş veren de o. Ama yaptırım gücünü kullanamıyor. CSR yerliden hiçbir şey almıyor. Çin’den getirip montaj yapıyor. MNG ile fabrika kurdular, orada montaj yapıyorlar. MNG’nin ortaklığını yerlilik sayıyorlar. CSR’nin sözleşmesinde yüzde 51 şartı var. Sanayiden girdi almaları lazım ama almıyorlar.”

Bu Sektör ile İlgili Diğer Haberler

Diğer Güncel Haberler

Gündem

Çok Okunan Haberler