Biz her zaman bir yol buluruz

İtalya'nın köklü lojistik firmalarından Albini&Pitiglianinin yüzde 50 iştirakiyle kurulan Galata Taşımacılık, karayolu, havayolu ve denizyolu taşımacılığında dünyanın dört bir yanına hizmet veriyor. 2011 yılında yüzde 20'lik bir büyüme yakaladıklarını dile getiren Galata Taşımacılık CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vittorio Zagaia, 2012 için bir önceki yıl oranında bir büyüme göstereceklerini söyledi
biz-her-zaman-bir-yol-buluruz Eklenme Tarihi : 09 Nisan 2012 Pazartesi

Uğur TATLI
 
Galata Taşımacılık “Biz her zaman bir yol buluruz” sloganıyla yola çıkan bir firma… 5 kıtada 50’den fazla ülkede hizmet veren Galata Taşımacılık’ın gelişim sürecini sizden dinleyebilir miyiz?

Galata Taşımacılık yola çıktığı zaman piyasadaki birçok şirketten farklı olarak İtalyan Albini&Pitigliani ile entegre bir şekilde kuruldu. Albini&Pitigliani 1945 yılından beri faaliyette olan bir şirket. Albini dünyanın her yerinde yerel ortaklıklarla büyüyor. Gittiği ülkeye çabuk uyum sağlamak, hızlı yol almak için yerel ortaklıklar modeliyle büyüyen bir yapısı var.  Türkiye’de de bunu yaptı. Biz kurulduğumuz zaman 11-12 kişi yola çıktık, bugün ise bünyemizde 200 kişiye yakın çalışan bulunuyor. Kuruluşumuzun ilk yıllarında sadece İtalya’ya lojistik hizmeti sağlayan bir firmaydık.  Havayolu, denizyolu taşımacılığına 3 yıl sonra başladık. Ama şimdiki tabloya baktığımızda havayolu, karayolu, denizyolu birbiriyle yarışır hale geldi. 15 sene içerisinde düzgün bir çizgiyle, stratejiler koyarak, gerçekçi, ulaşılabilir büyüme hedefleriyle bugünkü seviyeye geldik.  Karayolunda Avrupa’yı 15 yılda tamamlayabildik ve samimiyetle söylemeliyim ki, önünüze Avrupa haritasını aldığınızda Galata Taşımacılık’ın hizmet vermediği ülke kalmadığını rahatlıkla telaffuz edebilirim. Havayolu ve denizyolunda önce olmazsa olmaz yerler olan Kuzey Avrupa, Uzak Doğu, ABD’ye girdik ve payımıza düşeni de aldık. Daha sonra alternatif ülkelere lojistik hizmeti götürdük. Örneğin biz Bangladeş’e giren ilk tür firmasıyız. Bangladeş’i avucumuzun içi gibi biliyoruz. Zaman içerisinde Filipinler, Sri Lanka, Hindistan, Kuzey Afrika’ya kadar uzanan noktalara müşterilerimizin ürünlerini taşıdık. Yine bir ilki gerçekleştirerek Kuzey Afrika’ya ilk Türk tırını gönderen firmayız. Özetle, Galata Taşımacılık bünyesinde dünyanın dört bir yanına hizmet verebiliyoruz.

Galata Taşımacılık, 1945 yılında kurulan İtalyan Albini&Pitigliani şirketinin yüzde 50 iştirakiyle kurulan bir lojistik markası.  Arkanıza böyle bir gücü almanız size ne tür artılar sağlıyor?
Öncelikle bizim için Albini&Pitigliani önemli bir referans…  Albini’nin sektörde 66 yıllık tecrübesi ve yer etmiş bir organizasyon yapısı var. Dünyanın çeşitli yerlerinde 18 ofisiyle Galata’ya da çok büyük bir ivme kazandırdı. Albini’nin Almanya, İngiltere, Danimarka’daki oluşumunun sağlam olmasının gücünü çok iyi kullandık. Tüm bunlarla beraber Galata Taşımacılık, kendi yağıyla kavrulup bütün taşları tek tek kendi koyan bir şirket.

Hizmetleriniz konusunda bilgi alabilir miyiz? Ağırlıklı olarak hangi sektörlerle çalışıyorsunuz?
Biz kurulduğumuzda Albini’nin de tecrübesinin olduğu tekstilde önemli bir yol aldık. Bünyemizde ithalatta ve ihracatta tekstilin hem işlenmemiş hem de bitmiş hali var. Fakat tekstilin çok inişli çıkışlı olmaya başladığı son birkaç yılda bütün sektörleri tek tek analiz ettik ve Galata Taşımacılık’ta bir Ar-Ge departmanı kurduk. Bu yapılanmayla birlikte diğer sektörlerin ihtiyaçlarını değerlendirdik, öğrendik ve bugün Galata olarak otomotiv, kimya, ilaç, mobilya dekorasyon, inşaat sektörlerine hizmet veren bir lojistik markası kimliğine büründük. Örneğin inşaat sektöründe Libya, İran, Irak ve Afganistan’a kadar girdik. Sektörel dağılım yaptığımızda, bir sektörün olmazsa olmazını bütün sektörlere yaydığınızda müşteri memnuniyeti had safhaya geliyor. Bu bağlamda otomotiv sektörü bize çok şey öğretti. Ağırlıklı olarak otomotiv yan sanayiyle çalışıyoruz. Otomotiv yan sanayisi sektöründen öğrendiğimiz birçok şeyi diğer sektörlere de yaydık. Şu anda tekstil müşterisi bile bizden otomotiv firmasıymış gibi hizmet alır.


“Atölye Galata’yı kurduk”

Galata Lojistik rakiplerinden hangi özellikleriyle faklılaşıyor? Özellikle iş süreçlerinde Galata, farkını nasıl ortaya koyuyor?
Yaptığımız işin özüne baktığımızda hepimiz mutfakta bir şey pişirip müşterinin önüne getirmeye çalışıyoruz. Sektörümüzün en önemli sorunu eleman yani insan kaynakları problemi…  Biz bu noktada farkımızı ortaya koymaya çalışıyoruz. Galata’nın insan odaklı bir yapılanması var. Şunu unutmamalıyız ki, biz emaneten bir iş yapıyoruz. Yani birisi sana bir yerden bir yere taşınması adına bir yükünü emanet ediyor. Dolayısıyla o malın başına gelebilecek her şeyden sorumluyuz. Buradaki en önemli husus müşteriyi doğru ve zamanında bilgilendirmek… İşte tam bu noktada yani bilgi akışında Galata olarak farkımızı ortaya koyuyoruz. Bu amaç doğrultusunda “Atölye Galata’yı” kurduk.  Atölye Galata, bir eğitim departmanı. Hem içeride konuya hâkim olan yöneticilerimiz hem de profesyonel hayattan eğitmenleri getirerek ekibimizi bilgilendiriyoruz. Sektörümüzde doğru bilgiyi doğru zamanda müşteriye vermek çok önemli.  Arayan bir müşteriyi “Ben sizi yarım saat bekleteyim” deme lüksümüz yok. Sırf bu nedenle şirket binamızın içerisinde bir oditoryum kurduk. Özetle biz burada farklılık yarattığımızı düşünüyoruz.

Depo alanlarınız toplam kaç metrekarelik bir alana kurulu?
Kısa bir zaman önce Beylikdüzü’nde 14 bin metrekarelik yeni bir depoya taşınarak lojistik ve ihracat depomuzu Avrupa Yakası’nda tek çatı altında topladık. Anadolu yakasında 5 bin metrekarelik bir antrepoyla çalışıyoruz. İzmir, Bursa, Adana’yı da düşündüğümüzde 25 bin metrekareyi bulan bir depo alanımız mevcut. Proje bazlı esnek davranıp, yerine göre 50 bin metrekarelik kullanım alanına kadar da çıkabiliyoruz. Bu anlamda çok fazla atıl depo var ve projenin gerektirdiği şekilde depo alanlarımızı dönemsel olarak artırabiliyoruz.

Türkiye taşımacılık ve lojistik pazarının genel bir değerlendirmesini yapar mısınız?
Genel bir değerlendirmeden ziyade lojistik sektörünün yumuşak karnı olan sorunlarından bahsetmek istiyorum. İnanılmaz düşük marjlarla iş yapıyoruz. Bu bütün dengeleri alt üst ediyor. 2 bin 500’e yakın nakliye şirketinin ne kadarı sağlıklı, ne kadarı krediyle dönüyor araştırmak gerek. Ülke olarak 500 milyar dolar ihracat hedefi koymuş durumdayız. Fakat bu 500 milyar dolar ihracatın içini açmak lazım; bu hedef üretime endeksli bir ihracat mı olacak yoksa bilgi ihracatı mı olacak ya da insan gücü ihracatı mı olacak… Bir başka sorun ise devletin lojistiğe getirdiği bürokratik engeller. Bu bağlamda gümrük işlemlerinin kolaylaşması gerekiyor. Örneğin Dubai gibi bir aktarma merkezi olduğumuzu düşünürseniz inanılmaz bir iş patlaması yaparız. Bugün İran’a, Irak’a, Afganistan’a, Kazakistan’a, Azerbaycan’a ve daha birçok ülkeye Türkiye üzerinden mal göndermek kadar pratik bir şey yok.  Almanya’daki bir ton malı, İstanbul’a getirip buradan aktarma yapmak inan ki çok zor ve meşakkatli. Bizim isteğimiz Türkiye bir aktarma noktası olsun ve Avrupa’dan gelen mallar burada konsolide edilip çevre ülkelere götürülsün.  

Yüzde 20’lik bir büyüme

Şirketinizin gerek ciro gerekse rakamsal göstergeler açısından 2011 yılını değerlendirerek 2012 planlamaları hakkında bilgi verir misiniz?
2011 yılı bütün şirketimizi organize ettiğimiz ve 15’inci yıla hazırlandığımız bir yıl oldu. Bu süreçte yazılım sistemimizi, operasyon sistemimizi, satış-pazarlama departmanımızı ve işleyişleri değiştirdik. Geçen seneye oranla bütçe dâhilinde yüzde 15 - 20 arasında bir büyüme yakaladık. 2012 için öncelikle sağlam olmayı ön görüyoruz. Doğru bir finansman akışı sağlamayı ve daha az risk almayı planlıyoruz. Önümüzdeki sene Ankara’da ofis açacağız. İstikrarlı bir şekilde büyümeye devam edeceğiz. 2012 için bir önceki yıl oranında bir büyüme göstereceğimizi tahmin ediyoruz.

Her sektörde olduğu gibi lojistikte de teknolojik alt yapı çok önemli. Bu bağlamda teknolojiye yaptığınız yatırımlar konusunda bilgi alabilir miyiz? Teknoloji hangi iş süreçlerinizi kolaylaştırıyor? 
Bu yıl Galata Lojistik olarak 500 bin dolarlık teknolojik yatırım yaptık. Bizim yaptığımız teknolojik yatırım, öncelikli olarak masa başındaki arkadaşlarımızın müşteri telefona geldiğinde sorduğu sorulara hızlı bilgi verebilmesinden geçiyor. Dolayısıyla hızlı ve esnek bir sistem, müşterilerin tüm bilgilerinin görülebildiği bir yazılım sistemi kullanıyoruz. Ayrıca raporlamaya da çok önem veriyoruz ve bu anlamda 1 Ocak’ta devreye girecek akıllı robotlar kullanıyoruz. Kârlılık raporu, müşteri ve acente bazında rapor, sezonluk raporlar gibi önemli bilgileri ciddi bir teknolojik alt yapıya sahip yazılımlar sayesinde alabileceğiz. Ve en önemlisi müşterimizle de ihtiyaçları doğrultusunda raporları paylaşacağız.


“Türkiye lojistik merkezi olabilir”

Türkiye’nin bölgedeki lojistik üs olması yönündeki beklentilere değinirsek, coğrafi konumla birlikte önemli bir üstünlük belirtiliyor. Sizce Türkiye hangi özellikleriyle öne çıkıyor, Türkiye bölgesinin lojistik merkezi olabilir mi?
Türkiye uzak ara bölgesinin lojistik merkezi olabilir. Lojistik sektörü, Türkiye’nin elindeki çok ciddi bir artı… Ve bu artı da doğal yani coğrafi yapının getirdiği bir özellik. Hava limanlarımız, deniz limanlarımız merkezi bir üs olma yolunda çok önemli göstergeler. Burada önemli olan ülkemizin coğrafi avantajlarını etkili bir şekilde kullanabilme yetisini gösterebilmektir. Özel sektör olarak bizler Avrupa değil dünya standartlarında çalışıyoruz. Fakat öncelikle iç lojistiğin düzelmesi gerekiyor.  Bugün Portekiz’e mal göndermek, Ardahan’a mal göndermekten daha kolay…  Ne yazık ki bizde hala yan yatmış kamyonlar, saatte 40 kilometre hızla giden damperliler var. Bunların değişmesi gerekiyor. Değişim içinde ciddi yaptırımlar, devlet teşvikleri vermek gerekir. Bu sebeple bölgesel bir güç haline gelebilmenin yolu iç lojistiğimizi düzeltmemizden geçiyor.

Gelecek süreç için yatırımı hedefleriniz neler?
Türkiye’de bir Anadolu gerçeği bulunuyor, Türkiye İstanbul’dan ibaret değil. Örneğin Gaziantep, Kayseri, Adana’da büyük şirketler var. Şirketlerin malı ürettiği kadar malı da sevk edebilmesinin kolay olması gerekiyor. Bu gerçek doğrultusunda yatırımlar yapacağız. Kendimizi iyileştirmeye yönelik yatırım planlarımız var. Yani istikrarlı bir büyümeyle Galata’yı daha ileriye taşıma amacındayız.

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler