Avrupalı, demiryolu atağı bekliyor

Avrupa’nın en önemli iş ağlarından biri olan IFA (Uluslararası Taşımacılar Birliği) üyeleri İstanbul’da bir araya geldi. Etkinlikte Avrupalı lojistik firmalarının Türkiye’den beklentileri masaya yatırıldı. En önemli beklenti, Avrupa’ya bağlanacak demiryolu oldu
avrupali-demiryolu-atagi-bekliyor Eklenme Tarihi : 24 Kasım 2014 Pazartesi

İstanbul’da, Batu Lojistik’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen IFA etkinliği, 26 Avrupa ülkesinden 52 lojistik firmasını bir araya getirdi. Etkinlikte firmalar, ülkelerinde lojistik sektörüyle ilgili son gelişmelerden bahsederken, etkinliğin ev sahibi ve IFA’nın Türkiye’deki tek temsilcisi olan Batu Lojistik de Türkiye’de yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Avrupalı demiryolunu bekliyor
Etkinlik sonrası Avrupalı lojistik firmalarının beklentilerini değerlendiren Batu Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, “Dünya genelinde intermodal taşımacılık git gide yaygınlaşıyor. Avrupalı meslektaşlarımızın da Türkiye’de bu yönde yapılacak yatırımların artması ve hızlandırılması yönünde beklentileri var. Bu sistemin gelişmesi için özellikle Avrupa sınırındaki demiryollarının bir an önce devreye girmesi gerekiyor.” dedi. Ağırlıklı demiryolu olmak üzere kara ve deniz yolu taşımacılığının birlikte kullanıldığı intermodal sistemi, diğer taşımacılık modellerine göre büyük oranda zaman tasarrufu sağlarken standart taşımacılığa göre çok daha çevreci olarak görülüyor.

Demiryolu yatırımları ihracat ve ithalatı da olumlu etkiler
Demiryolu yatırımlarının tamamlanmasının ardından sadece lojistik sektörünün değil, ithalat ve ihracatın da hızlanacağını belirten Taner Ankara, “Demiryolu yatırımlarının artması, intermodal taşımacılığın artmasını sağlayacaktır. Bunun sonucunda da yurtdışı taşımacılığı hem kolaylaşıp hem de maliyeti azaltacağı için ihracatta ve ithalatta gözle görülür bir artış söz konusu olabilir.” şeklinde konuştu.

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler