ACE Grup’tan önemli bir sosyal duyarlılık projesi

Lojistik, depolama ve danışmanlık hizmetleri konusunda Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından olan ACE Grup’un UNICEF Milli Komitesi’nin de işbirliğiyle hayata geçirdiği “Art of Trade” projesinin lansman toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi. Proje kapsamında her yıl İpekyolu üzerindeki iki ülkede ihtiyaç sahibi çocuklara destek sağlanacak
ace-gruptan-onemli-bir-sosyal-duyarlilik-projesi Eklenme Tarihi : 30 Mayıs 2017 Salı

1992 yılında kurularak lojistik, depolama ve danışmanlık hizmetlerine odaklanan ve Türkiye’nin en büyük gümrüklü antrepolarından birine sahip olan ve yurtiçi ve yurtdışında toplam yedi şirketle faaliyetlerini sürdüren ACE Grup’un, “Art of Trade” isimli kültürel ve sosyal projesinin Türkiye lansmanı, Esma Sultan’da gerçekleştirildi. ACE Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ayçin Erol’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen lansman davetine iş dünyasının önemli simaları katıldı.

 

Önce Londra, sonrasında da Şangay’da atılan ilk adımların ardından İstanbul’da açılış töreni gerçekleştirilen proje; tarihi İpek Yolu’nu canlandırıp, bu rota üzerindeki ülkelerde UNICEF Türkiye Milli Komitesi ile ortak organizasyonlar geliştirmeyi hedefliyor. Proje ile her yıl İpekyolu üzerinde yer alan iki ülkedeki ihtiyaç sahibi çocuklara destek sağlanacak.

 

UNICEF ile birlikte yürütülen eğitim programlarının yanı sıra, projenin odağında Türk, İngiliz ve Çinli sanatçıların ortak bir eseri yer alıyor. Türk heykeltıraş Eşber Karayalçın tarafından tasarlanan eser, Çinli ve İngiliz sanatçıların katkılarıyla şekillendi. “Art of Trade ACE” adını alan eserin yapımında İpek Yolu üzerinde yer alan Çin, Azerbaycan ve Türkiye’den tedarik edilen alüminyum, bakır ve çelik kullanıldı. Böylece hem bölge ülkelerinin ve insanlarının birbirine olan gereksinimi, hem de ortak hareket etme ve işbirliğinin önemi vurgulandı.

 

Projenin açılış töreninde bir konuşma yapan ACE Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ayçin Erol, projenin amacını ve hedefini “Metal Soğukluğundan Sıcak Gelişmelere” şeklinde ifade ettiklerini belirtti ve şunları söyledi: “Metalin yüzü soğuk bilinir. Ancak yıllardır bu sektörde yer alan bir firma olarak metal sıcaklığını biz hep yakından hissettik. Çünkü o soğuk bilinen metal, her zaman değeri olan ve hızla nakde dönüştürülebilecek güvenli bir kaynak olmuştur. İşte metal, şimdilerde bir başka sıcaklığın hammaddesi olarak çıkıyor karşımıza. Biz toprak altından çıkan soğuk metali, kültür dünyasının sıcaklığına taşıyoruz. Taşımakla kalmıyoruz; metalin kültürler arasında sıcak ilişkilere kaynaklık edeceğine inanıyor ve çok yönlü bir hamle için adım atıyoruz…

 

Projemizin odağında bir sanat eseri yer alıyor. Bu sanat eserimiz bir heykel. Adı da ‘Art of Trade’; Ticaret sanatı olarak Türkçeleştirebiliriz. Bu heykel, Türk heykeltıraş Eşber Karayalçın’ın tasarımı. İpek yolu üzerinde yer alan, Çin, Azerbaycan ve Türkiye’den tedarik edilen bakır, alüminyum ve çelik kullanılarak Çin, Türk ve İngiliz olan üç ayrı sanatçının ortak çalışması ile gerçekleşti. Böylece hem bölge ülkelerinin ve insanlarının birbirine olan gereksinimini hem de ortak hareket etmenin ve işbirliğinin önemini vurgulamak istedik”.

 

Ayçin Erol’un ardından bir konuşma yapan ACE Asya CEO’su Charles Bucknall ise eserin müşterek çalışmanın bir örneği ve sonucu olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Bu eser asırlar boyu Uzakdoğu ile Avrupa arasındaki ticaretin gerçekleşmesinde kullanılan tarihi ipek yolunun günümüzde tekrar eski önemini kazanıp, Çin ve Çin’e uzanan bu tarihi yol üzerindeki ülkelerin  ‘Tek Kuşak Tek Yol’ stratejisi olarak geleceğe taşıdıkları ve bu tarihi yol üzerinde var olan potansiyeli anlatmaktadır. Takdir edersiniz ki bu bir eserin sadece fiziksel olarak oluşturulması olayı değildir. Bu aynı zamanda bu çalışmayı yönlendiren ve ortaya çıkmasında katkısı olan bir ekibin düşünce yapısını, değerler sistemini, yani ACE’nin örnek projesini yansıtmaktadır.”

 

Bu Sektör ile İlgili Diğer Haberler

Diğer Güncel Haberler

Gündem

Çok Okunan Haberler