Lojistikte Mısır krizi

Orta Doğu ülkelerinde yaşanan siyasi kriz, nakliyecilerin yanı sıra, ihracatçılar ve turizmciler arasında da sıkıntı yaratmaya başladı
lojistikte-misir-krizi Eklenme Tarihi : 20 Nisan 2015 Pazartesi

Yaşanan olaylar nedeniyle Suriye kapısının kapanması sonucu, Hataylı 55 nakliye firması bir araya geldi ve Ro-Ro şirketi kurarak, ihraç mallarını denizyoluyla Mısır’a taşımaya başladı.

Ancak nisanda Mısır ile Karayolu Anlaşması sona erecek. Eğer anlaşma yenilenmezse, tüm Orta Doğu ve Kuzey Afrika ihracatını da bitirecek. Tüm Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya çıkış kapısı niteliğindeki Mısır ile ikili Karayolu Anlaşması 22 Nisan tarihinde bitecek. Mısır’ın anlaşmayı yenileme konusunda isteksiz davranması, Türkiye’nin ihracatını da tehdit etmeye başladı.

Nakliyede çıkan sorunlar nedeniyle ihracatın ve turizmin de sorunlar yaşadığını ve çok sayıda firmanın sıkıntıya düştüğünü belirten Hatay Ro-Ro A.Ş. Genel Koordinatörü Mine Kaya, daha fazla gecikmeden artık ortak bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Kaya, “Sorun sadece nakliyecilerin sorunu olmaktan çıkarak, ihracatçının, turizmcinin, esnafın ve hatta sıradan vatandaşın sorunu oldu. İhracat yapılamadığı için üretim yapılamıyor. Bu nedenle sıkıntıya düşen bölgedeki birçok firma, üretimi kısmaya ve işçi çıkarmaya başladı. Eğer ortak bir çözüm yolu bulamazsak, ülke olarak çok daha büyük sorunlar yaşayacağız” dedi.

Bu Sektör ile İlgili Diğer Haberler

Diğer Güncel Haberler

Gündem

Çok Okunan Haberler