Ticari filolara özel çözümler Bridgestone’dan

Kuruluşundan beri Türkiye’de yaklaşık 900 milyon dolar yatırım gerçekleştiren Bridgestone ve Sabancı Holding ortak kuruluşu Brisa, 2018 yılında üretime geçmesi planlanan Aksaray fabrikası ile yıllık 15 milyonun üzerinde lastik üretmeyi planlıyor. Türkiye lastik sektörünü yorumlayan Brisa Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Akpulat, ticari araç filo sahiplerinin sorunlarını çok iyi bildiklerini ve sektörün en büyük ikinci gider kalemi olan lastik kalemine çözüm getirdiklerini ifade etti
ticari-filolara-ozel-cozumler-bridgestonedan Eklenme Tarihi : 05 Mayıs 2014 Pazartesi

Murat KÜÇÜK

Bridgestone’un Japonya’da başlayan hikâyesi Türkiye’de nasıl gelişti? Bridgestone Türkiye’nin geçmişini sizden dinleyebilir miyiz?
1931 yılında Japonya’da kurulan dünyanın en büyük lastik üreticisi Bridgestone ile ülkemizin önde gelen sanayi gruplarından Sabancı Holding’in ortaklığında 25 yıl önce hayat bulan Brisa, bugün Türk lastik sektörünün lideri olarak faaliyet gösteriyor. Brisa’da Sabancı Holding ve Bridgestone’un yüzde 43,63 eşit hissesi bulunuyor. Kalan yüzde 12,74 hisse halka açık. Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation arasında çok yakın ilişkiler mevcut. En üst yönetim seviyesinde uyum ve dostluk içerisinde iş birliği yapılıyor. 25’inci yılımızı liderliğimize yakışır bir performansla tamamlarken, bir önceki yıla göre net karımızı yüzde 105 arttırarak, toplam yıllık satış gelirlerimizi 7 katına çıkardık.Şirketimizde, kuruluşundan bu yana yaklaşık 900 milyon dolar yatırım gerçekleştirdik. İzmit’te yer alan ve yıllık üretim kapasitesi 11 milyon olan Brisa fabrikasında üretilen Bridgestone ve Lassa markalı lastikler binek, hafif ticari, tarım ve ticari araç kullanıcıları ile buluşturuyoruz.


Brisa’nın sektör açısından büyüklüğünü nasıl ifade ediyorsunuz?
Brisa olarak Avrupa’nın en büyük 7 üreticisi arasında yer alıyoruz. Fortune 500 sıralamasında 75’inci, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarının belirlendiği İSO 500 listesinde 50’nciyiz. Uluslararası Marka Derecelendirme Kuruluşu, Brand Finance tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’nin En Değerli Markaları Araştırması”nda da 131 milyon dolar marka değeriyle 36’ncı sıradayız. Kısacası Türkiye’nin pazar lideriyiz.
Türkiye ticari araç lastikleri piyasasını değerlendirdiğinizde nasıl bir tablo ile karşılaşıyorsunuz?
2012-2018 dönemi; karayoluyla yurt dışı ticaretini kapsayan uzun yol segmentinde yıllık yüzde 6, inşaat-hafriyat segmentinde de yüzde 7,5 büyüme bekliyoruz. İç ticaret ve üretimi kapsayan bölgesel segmentte ise aynı dönem için yıllık yüzde 4,5 artış öngörüyoruz. 2014-2019 dönemi için karayoluyla yurt dışı ticaretini kapsayan uzun yol segmentinde yıllık yüzde 9, inşaat/hafriyat segmentinde de yüzde 7,2 büyümenin yaşanacağı tahmin ediliyor. İç ticaret ve üretimi kapsayan bölgesel segmentte ise aynı dönem için yıllık yüzde 5 artış bekliyoruz. Bu tablo çerçevesinde Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın önde gelen lojistik üssü olma hedefine ulaşabilmesi için filoların ihtiyaçlarının çok iyi belirlenmesi gerekiyor. Bu noktada devreye giren Brisa, cirosunun yüzde 50’lik kısmını oluşturan ticari ürünler segmentine sunduğu yeni ürün ve hizmetlerle sektördeki lider konumunu güçlendiriyor. Birçok farklı alanda ürün ve hizmet beklentisi içinde olan filolar, artık Brisa’nın çözüm ortaklığında yollarına güvenle devam ediyor. Brisa, bu kapsamda Türkiye’de ilk defa filoların beklentilerine tam anlamıyla cevap verebilecek bir ürün ve hizmetler bütününü, “360 derece danışmanlık” olarak tanımlanabilecek bir anlayışla hayata geçiriyor.

Lastikler takip ediliyor ve raporlanıyor
Ticari filo ve lojistik firmalarına sunduğunuz hizmetler ve imkânlar nelerdir?

Türkiye’de, ticari araç filo sahiplerinin birçok maliyetle boğuşmak zorunda kaldıklarını ve akaryakıttan sonraki en yüksek maliyet kalemlerini lastik giderinin oluşturduğunu biliyoruz. Filoların başta lastik olmak üzere operasyonel maliyetlerini düşürmeye ve kaynaklarını daha verimli kullanmaya yardımcı olmak amacıyla, Türkiye’de ilk defa filoların beklentilerine tam anlamıyla cevap verebilecek bir ürün ve hizmetler bütününü, “Profleet” çatısı altında bir araya getirdik. Profleet çatısı altında gerçekleştirdiğimiz projelerin belki de en ilgi çekici olanı, tamamen Brisa tarafından geliştirilen dünyanın ilk ve tek mobil TIR bakım servisi Mobilfix. Bu sistemle ağır ticari araçlara kendi araç parklarında servis hizmeti sunarak, araç sahiplerinin zaman ve maliyetten tasarruf etmelerini ve iş sürekliliklerini korumalarını sağlıyoruz. 2013 yılında Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nda Mobilfix ile “Müşteri Odaklı Hizmet İnovasyonu” ödülünü almış olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. “Profleet filo yönetim çözümleri” kapsamında sunulan bir diğer hizmet olan Filofix aracılığıyla da Türkiye’nin her noktasında ve Avrupa’da filo müşterilerine 7gün 24 saat yol yardım hizmeti veriyoruz.  Yine Brisa tarafından geliştirilen bir yazılım olan “Aspects+” ile her lastiğin düzenli takibini yaparak filolara raporluyor ve daha verimli bir kullanım için aksiyon önerileri sunuyoruz. 2013 yılında filo müşterilerimize yönelik hayata geçirdiğimiz bir diğer proje ise Türkiye’de bir ilk olan ProPratik satış ve hizmet noktaları. İlk kez İzmir’de açtığımız ve 2014 yılında yaygınlaştırmayı hedeflediğimiz ProPratik mağazalarında, Bridgestone ve Lassa’ın otobüs - kamyon segmentindeki ürünleri, Bandag lastik kaplama, temel araç ve lastik bakım hizmetleri tek çatı altında sunuluyor.

Lastik üretiminde baz aldığınız kıstaslar nelerdir? Coğrafi şartlar üretim metotlarınızı etkiliyor mu?
Ürettiğimiz lastikler, madencilikte kullanılan iş makinelerinden Formula 1 araçlarına, kutup dairesinden Afrika’nın savanlarına kadar geniş bir coğrafya ve iklim koşulunda kallanılıyor. Bu nedenle, dünyanın herhangi bir yerinde, her türlü arazı koşulunda kullanılmak üzere üretilmiş bir Bridgestone markalı lastik bulabilirsiniz. Bu da ancak, dünyanın her yerinde aynı yüksek standartta üretilen bir marka demektir. Tüm Bridgestone fabrikalarında aynı yüksek standartta üretim yapılır. Dolayısıyla Türkiye, Amerika ya da Japonya’da üretim metotları ve standartlar aynıdır. Sadece talebe göre üretilen lastik çeşitleri farklılaşabilir.
1990 yılında çıktığımız iş mükemmelliği yolculuğunda yönetim sistemleri ve toplam kalite uygulamalarını daima birlikte yürütmeyi başardık. 1993 yılında ilk “Avrupa Kalite Ödülü” ile aynı kriterler esas alınarak TÜSİAD-KALDER tarafından tesis edilen Türkiye'nin ilk “Ulusal Kalite Büyük Ödülü”nün sahibi olduk. 1996'da ise, Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) tarafından verilen “Avrupa Kalite Büyük Ödülü”ne layık görüldük. Avrupa Kalite Büyük Ödülü ile Brisa'nın iş mükemmelliği alanında, toplam kalite yönetimi anlayışı ile ulaştığı nokta, uluslararası platformda en üst düzeyde tescil edilmiş oldu.

Yıllık 15 milyonun üzerinde lastik üretimi
Türkiye’nin lokasyonunu da düşündüğümüzde Türkiye’ye yeni yatırımlar yapmayı planlıyor musunuz?

Brisa olarak yurt içinde ve yurt dışında büyümemize devam etmek kararlılığındayız. Uluslararası boyutta yeni pazarlara odaklanarak markalaşma politikamızı sürdüreceğiz. Dünya genelinde 60’ın üzerinde ülkede araç kullanıcıları ile buluşan Lassa markamızla ile son olarak Avustralya, Çin ve Kazakistan pazarlarına girerek coğrafi yaygınlığımızı arttırdık. Geçen sene 39 olan yurtdışındaki Lassa tabelalı mağazalarımızın sayısı 2013 yılında önemli bir artış ile 100’e ulaştı. Türkiye’ye dönecek olursak, burada sürekli büyüyen ve gelişen bir pazar söz konusu. Bunun için Türkiye lastik pazarının gelişimindeki potansiyele inancımız tam. Görmüş olduğumuz bu potansiyeli değerlendirmek amacıyla, yıllık 11 milyon adet üretim kapasitesine sahip olan İzmit’teki üretim tesislerimize ek olarak, Aksaray’da 1 milyon 100 bin metrekarelik bir alana ikinci fabrikamızı kurma kararı aldık. Mevcut fabrikamızın alanı düşünülürse, Aksaray’daki arazimiz çok daha büyük. Türkiye’de ihracat yaptığımız ülkelerdeki pazarın gelişimine paralel olarak çok daha yüksek bir üretim kapasitesine ulaşma potansiyeli var. 2018 yılında üretime başlaması düşünülen yeni fabrikamızda, binek ve hafif ticari araç lastikleri üretimi gerçekleştirilecek olup, kapasitesinin ilk etapta yılda 4,2 milyon adet olması planlanıyor. Böylece iki fabrikamızın yıllık toplam üretim kapasitesinin yüzde 30 oranında artarak 15 milyonu aşmasını hedefliyoruz.

Bridgestone sosyal sorumluluk projelerinde yer alan önemli firmaların başında geliyor. Gerçekleştirdiğiniz projeleri anlatır mısınız?
Kurum olarak büyük önem verdiğimiz sosyal sorumluluklarımız kapsamında özellikle çevresel ve toplumsal yaklaşımlarımızla yürüttüğümüz çeşitli projeler bulunuyor. Sosyal sorumluluk çalışmalarımızda da diğer tüm faaliyetlerimizde olduğu gibi Türkiye’nin toplumsal gelişimine katkı sunmayı hedefliyoruz. Kurumsal çalışmalarımızın yanı sıra; Lassa ve Bridgestone markalarımıza yönelik olarak da gerçekleştirdiğimiz çeşitli projeler ile sosyal sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu doğrultuda, 1999 yılında başlattığımız “Farım da Hep Açık, Yolum da”, 2010’da başlattığımız “Yola Güvenli Çık, Yolun Hep Açık”, “Trafikte Dikkat, 10 Bin Hayat” ve “Bridgestone Emniyet Lastiği” Bridgestone markası olarak da gerçekleştirdiğimiz pek çok sosyal sorumluluk projelerinden bazıları. Sürdürülebilirlik konusunu önemsiyoruz. Bizim için çevresel sürdürülebilirlik, ekonomik sürdürülebilirlik ve toplumsal sürdürülebilirlik çok önemli. Çevreye yaklaşımımız da “Çevresel Sürdürülebilir Üretim” modeli felsefesi üzerine kurulu. Çevresel sürdürülebilirlik yaklaşımı ile sosyal sorumluluk politikalarımızı ortaya koyuyoruz.

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler