Rüya Lastik Seti oluşturuldu

Goodyear'ın Marathon LHS II + ön, LHD II + çekiş ve LHT II römork lastikleri, yeni duyurulan AB Lastik Etiketi kriterlerine göre, uzun yol kamyon lastikleri içinde en iyi lastik serisi olduğu kanıtlandı
ruya-lastik-seti-olusturuldu Eklenme Tarihi : 25 Haziran 2012 Pazartesi

114 yıldır dünyanın en büyük lastik üreticilerinden olan Goodyear, ürettiği Marathon uzun mesafe lastik serisi ile rüya ekip oluşturdu. Goodyear Marathon lastik serisi aynı zamanda kaygan yol koşullarında kısa fren mesafesi sağlayan ıslak yol tutuşu bakımından da yüksek dereceler elde etti. Bunun yanında yine AB lastik etiketi kriterlerine göre az gürültü emisyonu ile derecelendirmelerden tam not aldı.

Goodyear EMEA Kamyon Lastikleri Pazarlama Direktörü Boris Stevanovic, “Goodyear Marathon LHS II +, LHD II + ve LHT II kombinasyonu gerçekten bir ‘Rüya lastik seti’ oluşturdu. Bu lastikler, nakliye firmalarına çok iyi ıslak yol tutuşu ve düşük gürültü emisyonu ile birlikte mükemmel yakıt tasarrufu sunuyor” şeklinde konuştu.

Direktör Boris Stevanovic, “Goodyear Marathon uzun mesafe lastik serisi olağanüstü yakıt tasarrufu sunuyor ve şimdi yeni Avrupa lastik etiketlendirmesi mevzuatına göre, Nakliye firmaları, yakıt tasarrufu için hangi lastiklerin en iyisi olduğunu kendileri görebilecekler. Ayrıca, bu bilgi etikette yer almasa bile, özellikle kullanım mesafesi bakımından lastik ömrünü de dikkate almaları gerekiyor” dedi.

Marathon lastiklerinin beş akslı ve 40 ton ağırlığındaki tipik bir kamyonda denenmesi, aracın lastik boyutuna bağlı olarak altı adet ‘A’, iki adet ‘B’ ve dört adet ‘C’ derecelendirmeli lastik ve yakıttan tasarruf sağlayan bir kombinasyonla donatılması anlamına geliyor .

Goodyear Marathon LHT II römork lastiği iki boyutta ‘A’ derecelendirmesi elde ederek yalnızca en yüksek derecelendirmeli Goodyear kamyon lastiği olmakla kalmıyor , aynı zamanda dört boyutta ıslak tutuş bakımından ‘C’ derecelendirmesine de hak kazanıyor ve düşük gürültü seviyelerine sahip. Çoğu yarı römorkta kamyon ve römork kombinasyonunun toplam yuvarlanma direncinin yüzde 50’sini karşılayan altı adet lastik bulunduğundan, römork lastikleri çok önemli bir yer tutuyor. LHT II’nin ‘C’ ıslak yol tutuş derecelendirmesi, ıslak yollarda düşük derecelendirmeli lastiklere göre daha kısa fren mesafesi anlamına geliyor. Çoğu boyuta ilişkin derecelendirmenin tek bir çubuk ve gürültünün 70 dBA3 seviyelerinde olduğu LHT II’de gürültü emisyonu özellikle düşük.

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler