Pirelli’den 46 milyon litre yakıt tasarrufu

Türk Pirelli, yüzde 20 azaltılmış dönme direnci ile yüzde 4 oranında yakıt tasarrufu sağlayan yeşil oto lastiklerinin 2010 - 2014 yılları arasında Türkiye’deki satışıyla toplamda 46 milyon litre yakıt tasarrufu sağlayacak. Sadece 2014 yılında satılacak çevre dostu oto lastiklerle de 20 milyon litreden fazla yakıt tasarrufu elde edilmesi hedefleniyor
pirelliden-46-milyon-litre-yakit-tasarrufu Eklenme Tarihi : 14 Temmuz 2014 Pazartesi

2008 yılından itibaren üretim ve satışını gerçekleştirdiği çevre dostu ürünleriyle dikkat çeken Türk Pirelli, İzmit Fabrikası’nda ürettiği çevre dostu oto lastiklerinin 2010 - 2014 yılları arasındaki satışıyla toplamda 46 milyon litre yakıt tasarrufu sağlamayı hedefliyor. Böylece, karbondioksit salınımlarının azaltılmasıyla yaklaşık 5 milyon ağaca eş değerde çevreye katkı sağlayacak olan Türk Pirelli’nin, sadece 2014 yılında Türkiye’de satılacak olan çevre dostu lastikleriyle ise 20 milyon litre yakıt tasarrufu elde edilmesi öngörülüyor. Doğayla uyumlu bir gelecek için daha düşük dönme direncine sahip ve buna bağlı olarak daha düşük yakıt tüketimi sağlayan ürünlere ağırlık veren Pirelli, her yıl cirosunun yaklaşık yüzde 3’ünü, yani yaklaşık 180 milyon avroyu Ar-Ge çalışmaları için harcıyor.

“Ürünlerin çevreye olan etkilerini minimuma indirmek en büyük hedefimiz”

Pirelli’nin ilk hedefinin performans bütünlüğü ilkesinden ödün vermeden gerek üretim sırasında gerekse kullanım esnasında çevreye olan etkileri minimum seviyede tutmak olduğu söyleyen Türk Pirelli CEO’su Mete Ekin, İzmit tesislerinde gerçekleştirilen üretim süreçlerinde enerji ve su verimliliği, karbondioksit gibi tehlikeli gazların salınımının azaltılmasının esas olduğunu belirtti. “Yeşil Performans” stratejilerine paralel olarak tüm üretim süreçlerinin çevresel sürdürülebilirlik kriterlerinden ilham alınarak sürdürüldüğüne dikkat çeken Ekin, Türk Pirelli’de 2007 yılında kurulan Ar-Ge departmanının da bu alanda önemli çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Ekin şöyle devam etti: “Ar-Ge departmanımız, ürünlerimizin çevre dostu olması, kullanmış olan kimyasalların çevreyle dost alternatiflerinin bulunması ve değiştirilmesi, üretim süreçlerinin sadeleştirilerek aynı ürünün daha az enerji kullanarak üretilmesinin sağlanması ve ürünün dönme direncinin düşürülerek araçların yakıt tüketimlerinin azaltılması konularında gerçekleştirdiği çalışmaları sürdürüyor.”

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler