Pirelli Türkiye, büyümeyi sürdürdü

Pirelli Türkiye, 2013 yılı 5 milyon 415 bin adetlik dış satışla, bir önceki yıla oranla ihracat gelirini yüzde 5 artırarak toplam 666 milyon TL’lik ihracat geliri elde etti
pirelli-turkiye-buyumeyi-surdurdu Eklenme Tarihi : 10 Mart 2014 Pazartesi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, 9 milyon 320 bin adetlik otomobil lastiği ihracatının gerçekleştirildiği 2013 yılında, ihraç edilen otomobil lastiklerinin yüzde 40’ında Pirelli Türkiye imzası yer aldı. 2013 yılı ihracat rakamlarını paylaşan Pirelli Türkiye, toplam 5 milyon 415 adetlik lastik satışıyla, gelirini bir önceki yıla oranla yüzde 5 artırarak 666 milyon TL ihracat geliri elde etti.

Pirelli Grubu’nun en büyük fabrikası

Yıllık 8 milyon adetlik üretimiyle Pirelli Grubu’nun en büyük fabrikası olan ve en kapsamlı üretimi gerçekleştiren İzmit Fabrikası’nın Türkiye lastik ihracatının yüzde 35’ini karşıladığını belirten Pirelli Türkiye Genel Müdürü Mete Ekin, “ 1700 kişilik istihdam kapasitesiyle İzmit fabrikamız, otomobil, hafif ticari araç, ağır vasıta, motorsporları, kış lastikleri ve cinturato ailesi gibi yeşil performans olarak da adlandırılan çevre dostu lastiklerin üretimini gerçekleştiriyor.” dedi.

“Türkiye’den ihrac edilen lastiklerin yüzde 35’ini üretiyoruz”

Pirelli İzmit Fabrikası’nda yapılan üretimin yüzde 60’lık bölümünün ağırlıklı Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini söyleyen Ekin, “2013 yılında gerçekleştirdiğimiz 5 milyon 415 bin adetlik ihracat adedimizle, 666 milyon TL’lik bir ihracat geliri elde ettik. TÜİK verilerine göre, 2013 yılında Türkiye’den gerçekleşen 15 milyon 626 bin adetlik toplam ihracatın yaklaşık yüzde 35’lik kısmını Pirelli Türkiye olarak gerçekleştirdik ve bu anlamda Türkiye ekonomisine çok önemli katkı sağladık.” şeklinde konuştu.

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler