Michelin’den önemli uyarılar

Dünyanın önemli lastik markalarından Michelin, bayramda yola çıkacak olanlara çok önemli bakım önerileri veriyor
michelinden-onemli-uyarilar Eklenme Tarihi : 01 Ağustos 2013 Perşembe

Ramazan Bayramı’nın yaklaşması ve uzun yolculukların artması ile sürücülere yolculukları sırasında başlarına gelebilecek her türlü koşul için öneriler sunan Bibendum, yaklaşan Ramazan Bayramı’nda yola çıkmaya hazırlananlara ipuçları veriyor. İşte Lastik Adam’ın hayat kurtaran önerileri:

Zamanınız varken lastiklerinizi kontrol ettirin

Periyodik lastik bakımı yaptırmak kaza riskini önemli ölçüde hafifletir. Yedek lastikleriniz dahil bütün lastiklerinizi kontrol ettirin. Seyahate çıkmadan bir hafta önce aracınızı lastik bakımına götürmeniz eğer bir sorun varsa erkenden farketmenizi sağlayacak. Bu sayede, sorunu erkenden teşhis edip gerekli bakımı yaptırmaya vaktiniz olacak.

Kendi kontrolünüzü yapmayı unutmayın

Periyodik olarak kendinizin de yapacağı kontrollerle lastiğinizi test edin. Aşınma belirtilerini gözle, elleyerek, dişölçerle zaman zaman lastiğin farklı noktalarında gözlemleyin. Kesik olan, düzleşen veya balon yapan noktaları tespit edin. Bu kontrolleri periyodik olarak yapmanız yolculuk öncesinde size zaman kazandıracak.

Lastik uzmanına danışmaktan çekinmeyin, profesyonellere güvenin

Eğer kontrollerinizde bir aşınma tespit ederseniz aracınızı lastik uzmanına götürün. Aşınma derecesi yasal sınırı aşmış olabilir. Bu durumda lastiğinizin değiştirilmesi gerekecek.

Basınçölçer hayat kurtarır, unutmayın

Aracınızın basınç değeri uygun seviyede değilse lastiğinizin yol tutuşu bundan olumsuz yönde etkilenecek ve yol güvenliğinizi tehdit edecek. Daha düşük yakıt tüketimi, daha fazla güvenlik ve daha uzun bir lastik ömrü için lastik basıncının kontrolü hayati bir öneme sahip. Lastiğinizin patlaması, kayma riski, uzun fren mesafesi gibi geri dönüşü olmayan sorunlar yaşamamak için basınç değerlerinizi kontrol edin.

Basınç değerlerini lastiğiniz soğukken kontrol edin

Basınç seviyesini tespit ederken en doğru sonuç lastik soğuk olduğunda alınır. Ancak bu mümkün değilse aracınızın kullanım klavuzu tarafından önerilen basınç değerine 4 PSI ekleyin.

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler