Her dört lastikten biri Pirelli

Türkiye ağır vasıta lastik pazarında önemli bir paya sahip olan Pirelli, 2014 yılı sonunda 1,4 milyar TL ciro hedefliyor. Pirelli, filolara özel çözümleriyle lastiklerin durumunu analiz ederek rapor halinde filo yöneticilerine sunabiliyor. Cirodan önemli bir payı Ar-Ge’ye ayırdıklarını dile getiren Türk Pirelli Ticaret Direktörü Aşkın Bedük, lastik sektörüne ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu
her-dort-lastikten-biri-pirelli Eklenme Tarihi : 22 Eylül 2014 Pazartesi

Röportaj: Murat Küçük

Önemli gelişmelerin yaşandığı 2014’ü şirketiniz açısından değerlendirir misiniz? Sizin açınızdan 2014 nasıl geçiyor?

2014 yılı; yerel seçimler, ÖTV artışı, otomotiv sektöründeki daralma ve kredi kartlarıyla yapılan alışverişlere yönelik sınırlamaların etkisiyle zor bir yıl oldu. Ancak böyle zor koşullarda hep söylediğimiz gibi, tüketicilerimiz yeni otomobil alımı yapmasalar da güvenlikleri açısından hayati önem taşıyan lastiklerini yenilemek durumunda kalacaklar. Tüm bunların ışığında ve artan kış lastikleri bilincinin etkisiyle 2014 yılında öngörümüz, pazarın ortalama yüzde 4 oranında büyüyeceği yönünde. Türk Pirelli olarak 2014 yılında, premium segment ve kış lastiklerindeki büyümemizin etkisiyle ciromuzun yüzde 8 artış ile 1,3 milyar TL’ye ulaşmasını hedefliyoruz. Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de yüzde 20 pazar payımız ile premium segmentteki liderliğimizi sürdürüyoruz.  Amacımız Türkiye’de bu alandaki liderliğimizi daha ileri seviyeye taşımak. Hızlı gelişimini sürdüren Türkiye pazarında da artık pazarın neredeyse yüzde 50’sini 15 jant ve üstü araçlar oluşturuyor. Tüm dünyada premium segmentin premium olmayan göre 3 kat daha hızlı büyüyor. Bu da doğru yolda ilerlediğimizin en güzel göstergesi. Kamyon lastikleri alanında da her dört lastikten biri Pirelli olarak tercih ediliyor. 2014 yılında da bu başarımızı daha da ileriye taşımayı hedefliyoruz.

Sektörün gündeminde neler yer alıyor?

2014 yılında lastik sektörünün gündeminde çok önemli 2 konu yer alıyor. Biri kış lastikleri mevzuatı, diğeri ise 2014 Kasım ayında treyler lastiklerinde M+S ibaresinin zorunlu olması. Türkiye’de her sene ıslak, karlı ve buzlu zeminde yaklaşık 20 bin kaza meydana geliyor. Özellikle +7 derecenin altındaki soğuk hava koşullarında esnekliğini kaybeden yaz lastikleri yerine kış lastiği kullanımı güvenliğin başlıca unsurlarından biri. Çünkü kış lastikleri sahip oldukları özel bileşenleri ve ince lamelli desenleri sayesinde düşük sıcaklıklarda esnekliğini koruyabiliyor. Bu lastikler azaltılmış fren mesafesi ve artırılmış yol tutuş sağlıyorlar. Lastiklerin aracın yol ile temas eden tek noktası olduğunu düşündüğünüzde, bu yönetmelik güvenlik bilincinin artması için çok önemli. Bir diğer önemli konu da, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile treyler lastiklerinde de M+S (Kar ve çamur) ibareli lastiklerin kullanılmasının 1 Aralık 2014 yılından itibaren mecbur kılınması. Biz de 2014 yılında yürürlüğe girecek olan bu uygulama için şimdiden hazırlıklarımızı tamamlayarak Türkiye yollarına özel olarak geliştirip İzmit’te ürettiğimiz ST01 M+S lastiklerimizi pazara sunduk.

Ağır vasıta pazarında Pirelli hakimiyeti

Yüksek tonajda yük taşıyan ağır vasıtalara ürettiğiniz lastiklerde nelere dikkat ediyorsunuz?

Orta ağırlıklı koşullar için geliştirdiğimiz 01 serisi lastiklerimiz düşük yakıt tüketimi, yüksek kaplanabilirlik ve daha uzun ömür özellikleri ile dikkat çekiyor. 01 ailesi lastiklerimiz sırasıyla kritik kış koşulları, uluslararası ve uzun mesafe yük taşımacılığı ve bölgesel kullanım için, yol ve yol dışı koşullar için G:01 serisi ve büyümesini devam ettirmekte olan dorselerde kullanım için ST:01 serilerinden oluşuyor. Tüm 01 serisi desenlerimizi yaratırken 3 temel faktörü göz önünde tuttuk: Güvenlik, çevreyi koruma ve ekonomi.   Böylece 01 serilerimizle üstün kilometre performansı, kaplanabilirlik, düzenli aşınma ve geliştirilmiş direksiyon hakimiyetinde çok önemli rol oynayan patenti Pirelli ye ait SATT teknolojisi kullanıldı. Otobüs kullanıcılarının lastik konusunda, aracı sürerken konfor, ses gelmemesi ve uzun kilometre yapması gibi talepleri var. Uzun yol taşımacılığı ve özellikle otobüsler için geliştirilmiş olan H:01 de, daha düşük ses, daha fazla konfor ve daha fazla performans sağlıyor. Bu açıdan da, otobüs pazarında, 2013 yılında çok daha etkin bir rol üstlendik.

Ağır vasıta lastik piyasasında Pirelli’nin iddiası nedir?

Ağır vasıta lastikleri alanında Türkiye’nin en çok tercih edilen markası olarak öne çıktığımızı belirtmek isterim. Stratejimiz pazarın ve tüketicilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak üzerine kurulu. Özellikle ürün alanında birçok inovasyon gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle de Ar-Ge çalışmalarımız çok büyük önem taşıyor. Her yıl ciromuzun yaklaşık yüzde 3’ünü, premium lastiklerden elde ettiğimiz ciromuzun da yaklaşık yüzde 7’sini Ar-Ge çalışmalarına harcıyoruz. Bu oranlar sektördeki en yüksek oran olarak dikkat çekiyor. Ağır vasıta lastikleri alanında da müşteri deneyimini farklılaştıracak, tüketicilerimizin ve iş ortaklarımızın ihtiyaçlarına hızlı çözümler üretebilecek ve pazardaki değişimlere ayak uydurmamızı sağlayacak yenilikçi fikirleri hayata geçirmeye özen gösteriyoruz.  Örneğin, yaptığımız araştırmalar gösteriyor ki günümüzde filoların ve lojistik firmalarının en büyük maliyet kalemini yakıt tüketimi ve lastikler oluşturuyor. Ayrıca lastiklerin tüm dünyada trafik kazalarının sebeplerinde ikinci sırada yer aldığı ve Türkiye’de araçlarda mekanik kusurdan meydana gelen kazaların yüzde 60’ının lastiklerden meydana gelmesiyse, lastikler hakkındaki hava basıncı ve ısı bilgilerinin sürücülere aktarılmasının güvenlik açısından taşıdığı önemi ortaya koyuyor. Bu verilerden yola çıkarak, geçen yıl ekim ayında “Yenilikçi Sürüş Teknolojisi” adını verdiğimiz Cyberfleet isimli çok yeni bir teknolojiyi pazara sunduk. Bu yeni teknoloji ile lastiğin içine yerleştirilen sensörler sayesinde hava basıncı, ısı gibi lastiklerle ilgili güncel durum ve bilgileri, sürücüye ve filo yöneticisine anında aktarıyoruz. Bu yeni teknolojiyle bir filo araç başına yılda bin avro yakıt tasarrufu elde edebiliyor. Ürün alanında ise 2014 yılında, FR:01, TR:01 II lastiklerimizi ve yeni FH:01 TH:01 otobüs lastiklerimizi pazara sunuyoruz.

Türkiye lastik piyasasındaki payınız nedir? Satış rakamlarını öğrenebilir miyiz?

2013 yılında Türk Pirelli olarak ciromuzu 1,2 milyar TL’ye çıkarttık. 2014 yılı sonundaysa ciromuzun yüzde 8 artış ile 1,3 milyar TL olmasını öngörüyoruz. Türkiye’de premium segmentte yüzde 20 pazar payıyla lider konumdayız. Ayrıca, ağır vasıta lastiklerinde de pazarda her 4 lastikten biri Pirelli olarak tercih ediliyor.

Filolara özel çözümler

Ticari filolara özel çözüm ve önerileriniz nelerdir?

Pirelli olarak filolara, “Filo Çözümleri” şemsiyesi altında birçok farklı hizmet sunuyoruz. Türkiye genelinde yaygın Super Truck servis ağımız, Fleet Check, uluslararası uzun mesafe taşıyıcıları için yol yardım hizmetimiz olan CQ24, kendi lastik kaplama markamız Novacteck ve lastiklerle ilgili önemli bilgileri filo yöneticisine anında aktaran CyberFleet bu hizmetler arasında yer alıyor. Örneğin, lastiklerin durumunu analiz ederek raporlayan ve bu sayede filoların kilometre başına önemli bir maliyet avantajı sağlamasına destek olan lastik yönetim sistemi “Fleet Check” ile filolara yerinde ve ücretsiz hizmet sağlıyoruz. Pirelli Lastik Kontrol Uzmanları tarafından ücretsiz ve yerinde sunulan Fleet Check hizmetinde, lastiklerle ilgili tüm bilgiler toplanıyor ve analiz edilerek, bir rapor halinde filo yöneticisine iletiliyor. Filoların lastikleri sürekli takip etmesi amacıyla gerçekleştirilen Fleet Check analizleri sonucunda ortaya çıkan detaylı bilgiler merkezi bir veritabanında tutuluyor. Diş derinliği, lastik hava basınçları ve lastiklerin durumu hakkındaki bilgiler sayesinde her filo için lastiklerin ve araçların durumuyla ilgili raporlar hazırlanıyor. Raporlarda uygun hava basıncı, düzensiz aşınma, rotasyon ihtiyacı, kaplama zamanı gibi performans açısından önemli kriterler belirtilerek, lastiklerden maksimum performans ve verimlilik elde edilmesi sağlanıyor. 2013 yılında bin araca destek vererek, 10 binden fazla lastik kontrolü gerçekleştirdik. 2014 yılında Super Truck bayilerimizin de hizmet vermeye başlamasıyla birlikte bin 500 araca ve 15 binden fazla lastiğe bu hizmeti vermeyi hedefliyoruz.

Sirkülâsyonu çok fazla olan bir ürün olan lastiğin depolama ve lojistiğini nasıl sağlıyorsunuz?

Bu alandaki filolar ve kullanıcılar lastik saklamayı kendi bünyelerindeki güçlü bir stok yönetimi eşliğinde gerçekleştiriyorlar. Daha önce de bahsettiğim gibi, 2012 yılında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile treyler lastiklerinde de M+S (Kar ve çamur) ibareli lastiklerin kullanılmasının 1 Aralık 2014 yılından itibaren mecbur kılınmasıyla birlikte treyler lastiklerinde saklama operasyonu da bir iş yükü olmaktan çıktı. Çünkü treyler lastikleri bir mevsimden daha uzun ve farklı ortamlarda kullanılıyorlar.

Pirelli’nin çevreci projeleri var mı? Var ise bunları öğrenebilir miyiz?

Sürdürülebilirlik alanında oldukça yoğun çalışmalar gerçekleştiren bir firmayız. Çevre dostu ürünlerimizden sosyal sorumluluk çalışmalarına kadar dünya çapında yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Bu konuda bir örnek sunayım: Lastik üretimi ve kullanımının çevreye olan etkisini azaltmak amacıyla İtalya Çevre Bakanlığı ile imzalanan anlaşmaya göre Pirelli, lastiklerin karbon ayak izini hesaplayarak sera gazları emisyonlarını azaltmak için çalışmalar yapıyor. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda enerji tüketiminin yüzde 6 oranında, özel su tüketiminin ise yüzde 20 oranında azalmasını sağlandı. Ayrıca, Pirelli’nin aldığı tedbirler sonucunda 2009’dan bu yana 2 milyon metreküpten daha az su kullanılırken, CO2 emisyonları 2009’la kıyaslandığında yüzde 5 azaldı. 2015 yılında CO2 emisyonlarının yüzde 15, su tüketiminin ise yüzde 70 oranında azaltılmasını hedefliyoruz. Ayrıca, ürünlerimizin de çevre dostu özellikler taşıması için de yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Örneğin; 01 serisi ağır vasıta lastiklerimiz yüzde 15 daha fazla kilometre performansı ve yaklaşık yüzde 15 daha az düşük yakıt tüketimi özelliğine sahiptir. Bu sayede filoların bünyesinde aromatik yağlar barındırmayan 01 serisi lastiklerimiz ile yüzde 15 daha az karbondioksit salınımı gerçekleştirdiğini söyleyebilirim.

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler