Continental, yeni bir dönem başlatıyor

Continental, Almanya’nın Hannover kentinde inşa ettiği lastik kaplama tesisini faaliyete soktu. Otobüs ve kamyon lastiklerinin kaplanmasına yönelik teknolojik altyapı ve kauçuk geri dönüşüm birimini bir araya getiren ContiLifeCycle adlı tesis, bu yönüyle de dünyada bir ilki temsil ediyor
continental-yeni-bir-donem-baslatiyor Eklenme Tarihi : 20 Kasım 2013 Çarşamba

Fulya Bayraktar Öztürk - Almanya, Hannover

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Continental, dünyada bir ilk olan otobüs ve kamyon lastiklerinin kaplanmasına yönelik son teknolojinin kullanıldığı ContiLifeCycle fabrikasını Almanya’nın Hannover kentinde hizmete açtı. Yapısında otobüs ve kamyon lastiklerinin kaplanmasına yönelik tesisin yanı sıra kauçuk geri dönüşümüne odaklı bir birim de yer alan fabrika, bu alanda dünyada bir ilk olma niteliği taşıyor. Yıllık 180 bin adet lastik kaplama kapasitesine sahip fabrikada akım oluşumunun yüzde 80 oranından fazla olması hedefleniyor.

ContiLifeCycle ile lastik kaplama alanında yeni bir dönem başlattıklarını belirten Continental AG Yönetim Kurulu Üyesi ve Lastik Bölümü Başkanı Nikolai Setzer, şöyle konuştu:

“LifeCycle uygulamamıza büyük önem veriyoruz. LifeCycle, büyük maliyetlerden tasarruf sağlanmasının yanı sıra doğal kauçuğu bir hammadde ve değerli bir kaynak haline getirerek taşıma şirketlerinin ekolojik etkilerini de önemli ölçüde iyileştiriyor. Bu uygulamamızla 18 aydan kısa bir zamanda üretim ve geri dönüşümde yeni bir dönemi başlatacağımız bir fabrika kurduk. Bu fabrikanın gücü, Continental’in lastik kaplama teknolojisindeki bilgi birikimi ve uzmanlığına dayanıyor”.

ContiLifeCycle bünyesinde lastik kaplama sırasında ortaya çıkan tozların geri dönüştürülmesini sağlayan altyapı da yer alıyor. Continental Ticari Araç Lastikleri Ürün Geliştirme ve Sanayileştirme Departmanı Başkan Yardımcısı Dr. Boris Mergel, şu bilgileri verdi:

“Yeni fabrikamız ile lastik üretim ve kaplama sırasındaki parça ve atıkların tamamını kullanarak atık oluşumu yüzde 80’in üzerinde bir seviyede azaltmayı hedefliyoruz. Çevre dostu üretim teknikleri, hammadde kullanımı ve lastiklerindeki düşük yuvarlanma direnci sayesinde Continental tüketicilerine ekonomik ve ekolojik sürdürülebilir bir ürün portföyü sunmaya devam edeceğiz”.

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler