Çankırı'ya dev lastik yatırımı

Japon lastik devi Sumitomo, Petlas'la Çankırı’ya ortak olarak kuracağı lastik fabrikası yatırımını için 875 milyon liralık teşvik belgesi aldı
cankiriya-dev-lastik-yatirimi Eklenme Tarihi : 13 Ocak 2014 Pazartesi

AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, Japon lastik devi Sumitomo’nun Petlas ile Çankırı’ya ortak olarak kuracağı lastik fabrikası yatırımının 875 milyon liralık teşvik belgesine bağlandığını açıkladı.

Milletvekili Filiz,  Japon lastik devi Sumitomo’nun Petlas ile yapacağı yatırımın dönemin en önemli yatırımlarından birisi olduğunu belirtti.

Çankırı'ya kurulan Yakınket Organize Sanayi Bölgesinin alt yapı çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiğini vurgulayan Filiz, “2013 yılı Eylül ayında Petlas ile ortak yatırım kararı alan Japon şirketi Sumitomo'nun lastik fabrikası inşaatının temelleri geçtiğimiz aylarda atılmıştı. Bu yatırım Çankırı'nın gelişimi açısından çok önemli. Japon lastik devinin bu yatırımı kentimiz içinde, ülkemiz içinde önemli bir gelir kaynağı olacak. Şirket Çankırı’da motorlu araçlarda kullanılan kauçuk teker üretimi için 875 milyon liralık teşvik belgesi aldı. Bu yatırım Çankırı'daki işsizliğin belini kıracağı gibi, kent ekonomisini de hareketlendirecektir.” ifadelerini kullandı.

Fabrikanın 2015’in Temmuz ayında ilk lastikleri üreteceğini ifade eden Filiz, fabrikanın tam kapasiteyle çalışmaya başladığında 2 bin kişiyi istihdam edeceğini belirtti.

Bu Sektör ile İlgili Diğer Haberler

Diğer Güncel Haberler

Gündem

Çok Okunan Haberler