Brisa’dan lastiğe 70 milyon dolar

Sabancı Grubu şirketlerinden Brisa, 2015 yılına kadar yatırımlarını tamamlayıp, kapasitesini yüzde 25 artırmayı hedefliyor. Bu yıl 117 milyon dolarlık yatırımını tamamlayan Brisa’nın 2013’teki yatırım miktarı 70 milyon dolar olacak
brisadan-lastige-70-milyon-dolar Eklenme Tarihi : 18 Aralık 2012 Salı

 

Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, Bridgestone ve Lassa markalarıyla üretim yapan Brisa’nın, lastik pazarındaki daralmaya rağmen 2012’nin ilk 9 ayında yüzde 9’luk büyüme kaydettiğini söyledi. Bu yılı çift haneli büyümeyle kapatmayı, yaklaşık 1,5 milyar TL ciro elde etmeyi hedeflediklerini kaydeden Bayman, “2013’te adet bazında yüzde 10-15 büyüme bekliyoruz” diye konuştu.
Gelecek yıl 11 milyon adetlik lastik satışı gerçekleştirmeyi planladıklarını söyleyen Bayman, “Tüm kanallarımızda büyüyeceğiz. İç pazarın yanı sıra Avrupa ülkeleri dışına hacmi kaydırarak büyüme gelecek. Ayrıca önümüzdeki yıl başta Renault olmak üzere Fiat, Toyata ve Ford’la bazı yeni projelerimiz olacak” ifadesini kullandı.

25 yılda 800 milyon dolarlık yatırım

Bu yıl 117 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdiklerini hatırlatan Bayman, “25. yılımızı kutlayacağımız 2013 yılına, kuruluşumuzdan bu yana 800 milyon dolar yatırım yapmış olarak gireceğiz. Gelecek yıl 70 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz. 2015 yılına kadar da toplam yatırım tutarımız 1 milyar dolara ulaşacak” dedi. Özellikle Avrupa pazarındaki gerileme nedeniyle ihraç pazarlarını ve ürünlerini çeşitlendirdiklerini, Lassa olarak farklı pazarlara açılmaya devam ettiklerini belirten Hakan Bayman, şöyle devam etti:
“Avrupa pazarlarında daralma var. Lassa ile son olarak Avustralya pazarına girdik ve bundan sonra da Çin, Güney Amerika ve Güney Afrika gibi farklı coğrafyalardaki girişimlerimizle ihracatımızı önümüzdeki yıllarda yüzde 10 civarında artırmayı amaçlıyoruz.”

Kış lastiği piyasayı hareketlendirdi

Türkiye lastik pazarının yıllık 18 milyon adet seviyelerinde olduğunu, bunun 12 milyon adedinin yenileme pazarından geldiğini anlatan Bayman, “Özellikle zorlu bir yıl olan 2012’de, binek ve hafif ticari segment yaz lastiklerinde yıl içinde küçülme trendi hakim oldu. Otomobil lastiği satışları artarken, hafif ticari ve ağır ticari araçta düşüşler gerçekleşti. Kış lastikleriyse pazara hareketlilik getirdi” dedi. Bu yıl kendilerinin 700 bine yakın kış lastiği ürettiğini hatırlatan Bayman, siparişleri, genelgenin çıkacağı beklentisiyle ağustosta teslim etmeye başladıklarını belirtti. 2013 yılında Türkiye pazarında çift haneli büyüme beklediklerini, yurtiçi pazarının 2017’ye kadar global lastik pazarına paralel büyüme göstererek, 24 milyon adede çıkacağının tahmin edildiğini de kaydeden Bayman, “Özellikle hafif ticari araç segmentinde büyüme öngörüsü var” ifadesini kullandı.

Kaynak: Milliyet

Etiketler :

Brisa

,

Lassa

,

Bridgestone

,

Hakan Bayman

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler