Brisa, Türkiye’deki ikinci fabrikayı açacak

Brisa, Aksaray Organize Sanayi Bölgesi'nde 300 milyon dolarlık başlangıç yatırımı ile ikinci fabrikasını açacak. 2018 yılında üretime başlaması beklenen yeni fabrika Brisa’nın üretim kapasitesini yüzde 30 artıracak
brisa-turkiyedeki-ikinci-fabrikayi-acacak Eklenme Tarihi : 19 Kasım 2013 Salı

Brisa'nın 25. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen toplantıda Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı yeni fabrikanın müjdesini verdi. Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde 1 milyon 100 bin metrekare üzerine kurulacak fabrika yaklaşık 300 milyon dolara mal olacak. yıllık üretim kapasitesi 4,2 milyon olacak fabrika bölge için önemli bir istihdam kaynağı olacak.

Ekonomiye ve sektöre ilişkin önemli değerlendirmelerde Güler Sabancı şunları söyledi: “Brisa 25 yıl önce bu binada kuruldu. Türkiye o dönemler teknolojik olarak yolun başındaydı. Biz bu işe girecekken ülkemizin iyi yere geleceğine inanıyorduk. Bu konuda kendimize çok iyi ortaklar seçtik. Ortaklarımız ile aynı değerleri paylaşıyoruz. 25 yıldır sürdürdüğümüz başarının temelinde aynı hedefe kitlenmiş bir ekibin olması yatıyor.

Bayman: 2008’den beri satışlarımızı 2 kat arttırdık

Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman da Brisa'nın Türkiye ile Japonya arasındaki ilk ortaklık olduğuna işaret ederek, bu ortaklığın Japon yatırımların Türkiye'ye gelmesine kapı açtığını dile getirdi.

Geçen 5 senede yüzde 13 büyüyen global lastik pazarının gelecek 5 senede yüzde 23 büyüyeceğinin tahmin edildiğini aktaran Bayman, Türkiye'nin ise her pazarda olduğu gibi dünyadaki tüm büyümelerden daha hızlı büyüme gösterdiğini belirtti. Brisa olarak 2013'te sene başından bu yana yüzde 7'lik bir büyüme gerçekleştirdiklerini anlatan Bayman, 2008'den bu yana satış gelirlerini 2'ye, net karlarını 3'e katladıklarını, ihracat gelirlerini yüzde 46 artırdıklarını ve yatırım miktarlarını 1 milyar dolara yaklaştırdıklarını anlattı.

Zafer Çağlayan: Sanayi yatırımları beni mutlu ediyor

Kürsüye en son gelen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Eski bir sanayici olarak bu tip yatırımlar beni çok mutlu ediyor. Sabancı Grubu’nu sanayiye verdiği destekten dolayı tebrik ediyorum. Sabancı Grubu’nun sanayiden kazandığını sanayiye yatırması diğer gruplara da örnek olmalı. Yapılan bu önemli yatırımın ülkemize ve Sabancı Grubu’na hayırlı olmasını diliyorum.”

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler