Ağır vasıta için havasız lastik

Dünyanın en büyük lastik üreticileri arasında yer alan Michelin, tüm dünyada devrim niteliği taşıyacak olan X Tweel ismini verdiği havasız radyal lastik üretimi gerçekleştireceği tesisini açtı
agir-vasita-icin-havasiz-lastik Eklenme Tarihi : 01 Aralık 2014 Pazartesi

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Michelin, ağır vasıta araçların taşıdığı en büyük riskler arasında yer alan lastik patlamasını ortadan kaldıracak Michelin X Tweel Airless Radial Tire modelini geliştirdi. Dünya lastik sektöründe üretilen ilk havasız radyal lastik sayesinde özellikle peyzaj, inşaat, atık, geri dönüşüm ve tarım endüstrilerinde çalışan ağır vasıta araçların en büyük sorunu olan lastik patlama riskini de ortadan kaldırmış oluyor. Havasız lastik olarak adlandırılan Michelin X Tweel, esnek ve şekil değiştirebilen poliüretan tellerle bir makaslama çubuğuna bağlı halde bulunan esnemez bir göbekten oluşuyor ve tüm bu aksamlar tek bir ünite olarak işlev görüyor. Bu benzersiz lastik modeli, Michelin’in yılda 600 milyon avroluk bütçe ayırdığı Ar-Ge ekibinin uzun çalışmaları sonucunda hayata geçirildi. Michelin, X Tweel modelini üretmek için Amerika’da 135 bin metrekarelik tesis kurarken, bu üretim tesisi için 50 milyon dolarlık yatırım yaptı.

“Ticari araç pazarının ihtiyaçlarını karşılayacak”
Michelin Kuzey Amerika Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Pete Selleck, X Tweel fikrinin Michelin’in Ar-Ge merkezinden çıktığını belirterek, “Tweel modeli, Michelin'in üç global teknoloji merkezinden biri olan, Greenville, Güney Karolina'daki Michelin Americas Research Company'de doğdu. TWEEL yine burada, Greenville bölgesinde üretilecek ve giderek artan ticari bir pazarın ihtiyaçlarını karşılayacak.” diye konuştu.

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler