Tekerlekli vinç iş makinesi sayılmayacak

Bakanlığın yeni uygulamasıyla teleskopik mobil vinçler artık iş makinesi kapsamında değerlendirilmeyecek. Yeni uygulamayla trafik aracı olarak değerlendirilecek mobil vinçler ithalat yapan firmalara yüklü bir ek maliyet getirdi. İthalatçı firmalar vinçler için yüzde 4 ÖTV ödeyecek
tekerlekli-vinc-is-makinesi-sayilmayacak Eklenme Tarihi : 16 Aralık 2013 Pazartesi

Mobil vinç ithalatı yapan firmalar ÖTV şokuyla sarsıldı. 6 ay öncesine kadar ithal ettikleri tekerlekli mobil vinçler için ÖTV ödemeyen vinç işletmecileri, artık 2. el dahil bu tipteki tüm araçlar için yüzde 4 ÖTV ödemek zorunda. 2 milyon euroluk bir vinç ithal eden firma artık 80 bin euro da ÖTV ödemek zorunda.

Vinç İşletmecileri Derneği (VİNÇDER) Başkanı Ramazan Midilli, “Uygulama 6 ay önce başladı. Firmalarda maliyet hesabı allak bullak oldu.” dedi. Hareket Proje Taşımacılığı Genel Müdürü Engin Kuzucu da tekerlekli mobil vinçlere getirilen ÖTV uygulamasının firmalar için ciddi ek maliyet getirdiğini ve uygulamayı doğru bulmadığını dile getirdi. 

İş makinesi sayılmıyorlar

Teleskopik mobil vinç olarak adlandırılan bu araçlar, daha önce iş makinesi sayıldığı için ruhsatını ticaret odalarından alıyordu. Yeni uygulamada ise trafiğe Karayolları’ndan alınan özel izin belgeleri ile çıkabiliyor. Böylece lastik tekerlekli mobil vinçler, taşıt aracı olarak kabul edildi, ruhsat işlemlerinin trafik şubede yapılması zorunlu hale geldi.

 

 

Kaynak: Aysel Yücel - Dünya

Bu Sektör ile İlgili Diğer Haberler

Diğer Güncel Haberler

Gündem

Çok Okunan Haberler