Scania’nın Zwolle fabrikası 50 yaşında

Scania’nın en büyük üretim tesislerinden biri olan Zwolle fabrikası 50’nci yılını kutluyor. 1964 yılında Hollanda’nın Zwolle kentinde faaliyetlerine başlayan fabrika, toplam Scania üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiriyor
scanianin-zwolle-fabrikasi-50-yasinda Eklenme Tarihi : 05 Aralık 2014 Cuma

1891 yılında İsveç’te kamyon, çekici, otobüs ve endüstriyel motor üreticisi olarak sektöre giren Scania’nın en büyük fabrikaları arasında bulunan Zwolle fabrikası 50’nci yılını kutluyor. 1964 yılında montaj hattı olarak temeli atılan ve Ocak 1965’de ilk aracın banttan indiği fabrika, yıllık 30 bin adetlik çekici ve kamyon üretimi ile Avrupa’nın da en büyük fabrikaları arasında yer alıyor.

İlk yılında toplam bin 300 adet kamyon üretilen fabrikanın açılışı dönemin Hollanda Prensi Bernard tarafından yapılmıştı. Üretim kapasitesi yıllar geçtikçe büyüyen ve 62 ülkeye araç sevkiyatının yapıldığı Zwolle fabrikasından Türkiye, en çok araç gönderimi yapılan ikinci ülke konumunda.

7 dakikada bir aracın banttan indiği Scania’nın toplam üretiminin yüzde 40’nın gerçekleştiği Zwolle’de dağıtım kamyonları, inşaat ve uzun yol çekicileri üretiliyor. 270 bin metrekare alan üzerine kurulu fabrikada bin 600 kişi çalışıyor.

Bu Sektör ile İlgili Diğer Haberler

Diğer Güncel Haberler

Gündem

Çok Okunan Haberler