Alman teknolojisinin kaldırma kuvveti

Dünyanın en kaliteli forkliftlerini üreten Alman Linde’yi Türkiye pazarına kazandıran Hasel İstif Makinaları’nın Genel Müdürü Ender Akbaytogan Linde’nin fark yaratan detaylarını Lojistürk Dergisi’ne anlattı. Akbaytogan, Linde forkliftlerde kullanılan tüm teknolojinin Linde’nin kendi Ar-Ge ekibi tarafından geliştirildiğinin altını çizerken elektrikli forkliftlere özellikle dikkat çekti
alman-teknolojisinin-kaldirma-kuvveti Eklenme Tarihi : 05 Ağustos 2013 Pazartesi

Murat KÜÇÜK

Hasel İstif Makineleri ve Linde markasını hangi amaçlarla yola çıktı?
Hasel  İstif Makineleri 1985 yılında yedek parça ve servis hizmetleri sağlamak amacıyla kuruldu. Kurulduğu yıllarda orijinal yedek parçaların tedarikini sağlayan şirket, yüksek standartlarda hizmet vermeye başladı. 1990 yılından itibaren çeşitli forklift markalarının Türkiye dağıtımını üstlenen Hasel, bu seriye ilk önce Boss markası ile başladı. Hasel Makine, 1995 yılında Balkankar Forklifleri’nin dağıtıcılığını yaparken Linde’ye müracaat ederek dünya lideri Alman Linde’nin Türkiye mümessili oldu. Linde markasından bahsetmek gerekirse; Linde, Alman teknolojisinin en ileri modeliyle üretim yapan bir marka. Bir başka deyişle istiflemenin ve depolamanın her bölgesinde kullanılabilen ürünleri, farklı ülkelerde aynı teknoloji ile üretebilen sektörün teknoloji önderi.

Bünyenizde kaç marka yer alıyor? Hasel olarak hangi markalarla hangi hizmetleri sunuyorsunuz?
Hasel Makine olarak Linde’nin haricinde Terex İş Makineleri ve Tennant Temizlik Makineleri’nin mümessilliğini yapıyoruz. Türkiye’nin önemli şehirlerinde teşkilatlarımız var. 4 tanesi İstanbul’da olmak üzere, Trakya, Bursa, İzmir, Antalya,  Adana, Gaziantep, Kayseri ve Ankara’daki bayilerimizle Türkiye’nin tamamına taşıma kaldırma makinelerinin satış ve satış sonrası hizmetini sunuyoruz. Ayrıca çok önemli büyük kuruluşlara bin 250 adetlik filomuzla kiralama hizmeti sağlıyoruz. Servis imkânlarını sadece bölge bayilerimizle değil içinde teknisyeni olan tam teşekküllü servis araçlarımızla, mobil şekilde de sunuyoruz. Fabrikalarda çalışan araçlar arızalandığı zaman buraya getirerek tamir etmektense mobil servislerimizle yerinde tamir yaparak hem onlara hem kendimize zaman kazandırıyoruz. Bu hizmeti sağlayan tam teşekküllü mobil servislerden elimizde 22 tane var.


Teknolojik önderlik özgünlüğü yaratıyor

Linde’yi piyasadaki markalardan farklı kılan özellikleri nelerdir? Linde’nin tercih edilmesini sağlayan faktörleri sıralar mısınız?

Linde’yi diğerlerinden ayıran en önemli özellik kullandığı teknolojinin kendine has olması. Örnek vermek gerekirse hiçbir forklift 3 tonluk yükü 5 metreye yükseltemezken Linde ile bu işi çok rahat gerçekleştirebiliyor. Yeni reach truck’lar 13 metre yüksekliğe çıkardığı yükün yarattığı sarsıntıyı elektrikli kilit sistemiyle anında durdurabiliyor. İşte bu ve bunun gibi birçok yeni teknoloji Linde’nin her zaman sektörün lider markası kalmasını sağlayacak.

Taşıma kaldırma ekipmanları lojistik sürecine nasıl bir katkı sağlıyor? Lojistiğin hangi süreçlerini kolaylaştırıyor?
Lojistik firmaları sevkiyatını gerçekleştirdiği ürünleri kendi antrepolarında saklıyor. Bu malların taşınmasında istifleme makineleri kullanılıyor. Taşınması gerçekleştirilen ürün hem depoya geldiğinde hem de depodan çıkışı yapıldığında bizim makinelere ihtiyaç duyuluyor. Forklift üreticileri olarak biz lojistiğin en önemli süreçlerinde yer alıyoruz. Teknolojiyi sonuna kadar kullanarak birbirinden nitelikli ürünler üretmeye çalışıyoruz. Bizim ürettiğimiz her yeni model lojistik iş süreçlerini daha da kolaylaştırıyor.

Linde’nin Türkiye forklift piyasasındaki payı nedir? 2013 beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?
Son 5 yıldır lider olduğumuz forklift piyasasında 2013 hedefimiz bin 600 makine satışı gerçekleştirmek. 2013’ün ilk çeyreğinde 2 bin 300 olan pazarda Linde olarak 400 satış yaptık. Bu verilerin ışığında yüzde 17’yi geçtik. Geçen sene bin 493 makine satarak yüzde 15 pazar payına ulaşıp 2012’yi lider kapatmıştık. Hedefimiz sindirerek ve sağlam adımlarla büyümek. Eğer büyümeyi böyle sürdürürsek piyasadaki kalıcılığımız daim olur. 2013’te 13 metreye yükselebilen reach truck’larımız piyasaya süreceğiz. Henüz satışı başlamamasına rağmen çok fazla sipariş aldık.


Forklift yakıta değil ihtiyaca göre alınır

Forklift kullanımı ve yakıt konusunda ezberleri bozacak neler söylemek isterseniz?
Bilindiği gibi taş ocakları ve mermer ocakları genelde 3,5 tonluk dizel forklift kullanır. Bu işi yapan ve bizden dizel forklift isteyen bazı müşterilerimize elektrikli 386, 387 ve 388 serili forkliftlerimizden verdik. Mermer ocağı sahibi 1 ayda 18 bin lira yakıt tasarrufu sağladı. 30 tane kullanan firmalar var. Bunun yaratığı tasarrufu düşünebiliyor musunuz? Forklift alırken yakıta göre değil ihtiyaca göre alınmalı. Bakımları iyi yapılan ve kurallarına uygun kullanılan bir akü 5 yıl kullanılabilir. Fakat bu şartları yerine getirmezseniz akünün ömrü kısalır. Yanlış kullanımlar cihazları deforme ediyor. Önce eğitimler verilmeli yoksa en iyisini bile alsanız bilinçsiz kullanım aracın kullanım süresini kısaltır. Tabii ki Linde gibi kaliteli araçlar bu gibi koşullardan daha az etkilenir.

Etiketler :

istif makineleri

,

Linde

,

Hasel

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler