Lojistiğin KDV alacağı 50 milyon avroya ulaştı

Binlerce kilometre yaparak kara yolu ticaretinin yükünü omuzlayan Türk nakliyecisinin Avrupa’dan KDV iadesi alacağı 50 milyon avroya ulaştı
lojistigin-kdv-alacagi-50-milyon-avroya-ulasti Eklenme Tarihi : 08 Şubat 2016 Pazartesi

Binlerce kilometre yaparak, karayolu ticaretinin yükünü omuzlayan Türk nakliyefirmalarının, yoğun olarak çalıştıklarıAvrupa ülkelerinden KDV iadesi alacağı 50 milyon avroya ulaştı. Türkiye ile ikili anlaşması bulunan Avrupa ülkelerinde akaryakıtta KDV oranları yüzde 17 ila yüzde 25 arasında değişirken, vergi iadeleri 3 ay ile 2 yıl içinde tahsil edilebiliyor.

En avantajlı Avusturya, Romanya ise tam bir sorun
Akaryakıt fiyatı ve konum konusunda en avantajlı ülke Avusturya iken, KDV iadesi konusunda Romanya en problemli ülke konumunda. Avrupa’da Türk nakliye firmalarının yaşadığı KDV iadesi sorunlarını değerlendiren DKV Euro Service Türkiye Satış Müdürü Deniz Çokcoş Sezer, “KDV iadesi başlı başına bir iş kalemi. Her ülkenin başvuru sistemi ve ödeme süreleri birbirinden farklı. Bu prosedürleri nakliye firmalarının takip etmeleri oldukça zor. Bu sorunun çözümü net faturalama hizmeti sunan bir partner ile çalışmaktan geçiyor. Ödeme süreleri 2 yıla kadar uzanan vergi iadelerinde Türk nakliyecilerinin alacakları miktar 50 milyon avroya dayandı. DKV olarak biz bu noktada devreye giriyoruz ve KDV yükünü müşterimizin sırtından kendi üzerimize alıyoruz.” dedi.

Etiketler :

DKV

,

yakıt

,

KDV

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler