Akın Saka
Ad Soyad : Akın Saka
E-posta : analiz@pebev.com

Yeni depo planlarken

İhtiyaçlarımızı belirlediğimiz depomuz için doğru raf sistemini seçebilmemiz için depo türlerini gözden geçireceğiz
Eklenme Tarihi : 17 Nisan 2012 Salı

Sırt sırta (back to back) depolama sistemler:

Çok sayıda artikelle ve miktarda çalışan firmalar için kullanılan bu sistem alanın optimum kullanılması için efektif bir seçim olmaktadır. Genellikle paletli ürünlerin depolanması için uygun olan bir sistem tüm artikellere direkt ulaşım imkânı, serbest alan tertibi, manüel veya otomatik istif makineleri ile kullanım olanağı, raf yükseklik ve derinliğinde esneklik ve FİFO ( ilk giren il çıkar) çalışma sistemine uyum gibi avantajlar sağlamaktadır. Rafların arasındaki mesafe istif makinelerinin tip ve özelliklerine göre 2.7 ile 3.3 metre arasında değişebilmektedir.

İki derinlikli (double deep) depolama sistemleri

sırt sırta sisteme benzeyen bu sistem de çok sayıda artikelle ve miktarda çalışan firmalar için ve alanın optimum kullanılması için efektif bir seçim olmaktadır. Paletli ürünlerin depolanması için uygun bir sistem olan tüm artikellere direkt ulaşım imkânı, serbest alan tertibi, otomatik istif makineleri ile kullanım olanağı, raf yükseklik ve derinliğinde esneklik ve LİFO–FİFO çalışma sistemine uyum gibi avantajları sağlamaktadır. Bu sistemde ek yatırım olarak istif makinelerine ek uzatma çatalı gerekmektedir. Bu ek çatal ile uzatılarak arkadaki mallar rahatça alınır. Çok hacimli fazla hareket etmeyen ürünler için idealdir.

İçine girilebilir (drive in through) raf sistemleri

İçine girilebilir ve koridor içinde ilerlemeye müsaade eden raflar, artikel sayısı az ve aynı zamanda miktarsal olarak fazla olan paletli ürünlerin depolanması için kullanışlıdır. Ürünlerin paletli yapılarının aynı genişlik ve uzunlukta olması gerekmektedir. FIFO’ ya uygun bir sistemdir. Aradan mal çekmek istendiğinde çok mal boşaltmak gerekeceği için, bu açıdan kullanışlı değildir.

Dar koridorlu depolama sistemleri

Bu sistem ile aşırı risk veya depolama yer riski minimize edilmektedir. Böylece depolama ve lojistik ayağında etkin bir verimliliğe kavuşulmuş olunmaktadır. İşletmenin çok çeşitli mal envanterine ve yüksek hızda mal sirkülasyonuna sahip olması, bu tür depolama ve boşaltma sistemini kullanmasını gerektiren en önemli nedenlerdir. Bu sistemde kullanılmak üzere geliştirilmiş dar koridor istif makineleri ile mal depolama veya boşaltmalar yapılabilmektedir. İstif makinelerinde meydana gelecek bir problem, sistemde ciddi aksamalara neden olduğu gibi, bu makinelerin değerleri ve diğer istif makinelerine göre yüksek olması da diğer yandan bir finansman problemi yaratabilmektedir.

Giydirme raf sistemleri

Bu sistem raf ihtiyacını karşılayacağı gibi, depo için gerekli olan çatı ve dış cephe ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Bu sistem, yüksek irtifalar için uygun olduğu gibi, kullanılacak alandan da maksimum faydayı sağlayarak yer kaybını önlemektedir. Kısacası, bu sistem için önceden bir bina inşasına gerek duyulmaz. Silo sistemde istif makinesi olarak dar koridor istif makineleri veya ‘reachtruck’ gibi istif makinelerinden yararlanılmaktadır.

Dinamik depolama sistemleri

Arka arkaya sıralanmış, bir kanal oluşturan ayaklardan ve bu ayakların arasında bulunan makaralardan meydana gelen kayar raflarda bir yönden yükleme yapılırken, diğer yönden ise tahliye işlemi gerçekleştirilir. Sistem bilyeli ve eğimlidir. Tahliyeye hazır pozisyonda duran palet ile hemen arkasındaki palet arasında bir ayırıcı sistem bulunmaktadır. Böylece tahliyedeki palet ağırlığında, arkasındaki ayırıcı sistem açılarak 2. palet tahliye pozisyonuna gelmektedir ve burada iki palet birbirlerine baskı yapmamaktadır. Maliyet açısından % 60-70 daha pahalı sistemdir.

Makaralı raf sisteminin en önemli özelliği, eğimli bir rotaya sahip olması ve rulolardan oluşmasıdır.

Konsollu tip (gargamel )raf sistemleri

İç ve dış mekânda kullanım imkânı sağlayan bu sistem ürün uzunluğu sıkıntı olmaksızın ürünlerin depolanmasını sağlamaktadır. Bu özel raflar, bilhassa uzun malların (borular, profiller, ahşap malzemeler vs.) depolanmasında kullanılmaktadır. Bu raflar ilave elemanlar ile istenilen uzunluğa ayarlanabilir. Konsol kollu raflar, uzun, düzensiz ve biçimsiz depo ve antrepolar için ideal bir depolama çözümüdür. Bu sistem düzensiz depo alanına sahip tüm işletmeler için pek çok avantajı içinde barındırmaktadır. Konsol kollu raflarda, her şeyden önce uzunluk sınırı yoktur. Bu raflar, müşterinin özel istek ve talepleri doğrultusunda ilave elemanlar-kollar yardımıyla istenilen uzunluğa kolaylıkla ayarlanabilir.

Hareketli (mobile rack) raf sistemleri

Arka arkaya sıralanmış, sırt sırta raflardan oluşan ve sistemin ayaklar altında bir motor tahriki ile öne ve arkaya hareket verilen bu sistemde, küçük sahalarda çok sayıda paletin istiflenmesi sağlanabilmektedir. Bu sistemde stoklanacak ürünler az veya çok sayıda artikelden oluşması önemli değildir. Önemli olan tek husus, ürünlerin çok fazla artikel olarak stoklanması durumunda tüm ürünlerin az hareketli olması gerekliliğidir. Az artikelli olan ürünler için normal sevkiyat hızlarında önerilebilir. Ürün sayısı fazlalaştığı zaman hareket sayısı da artacağı için maliyet artacaktır. Hareketli yük rafları, özellikle hafif yük depolarında kullanımı uygun olan raf çeşitleridir. Ambar yeri ihtiyacına göre ve depolanacak parça veya malzemenin özelliğine ve boyutlarına göre, aralıklar arasına sac ilave edilerek esnek bir raf yerleştirme olanağı sağlar. Bu sistemin en önemli avantajı, tekerlekli olması nedeniyle istenilen yere taşınabilmesidir. Ayrıca yer tasarrufu sağlamasıdır.

Mekik sistemler

Taşıyıcı araçtan bağımsız Mekikler, kendi bünyelerindeki motor ile palet kanalının içine girerler. Alan ve bina kullanım derecesi açısından, yüksek verimlilik potansiyeli kullanılmaktadır. Daha yüksek aktarma hızı optimum kanal derinliğinin seçiminin yanı sıra, ‘otomatik mekik depolama’ sistemi her kanalda farklı artikellerin istiflenme olanağını da sunmaktadır. Örneğin;

standart içine girilebilen raf sistemine nazaran, ‘otomatik mekik depolama’ sisteminde özellikle daha yüksek, dolayısıyla da daha ekonomik doldurma derecesi gerçekleştirilebilmektedir. Diğer bir önemli avantaj ise; bina alanından tasarruf, zaman hırsızı olarak tanımlanabilen, sürüş ve manevra mesafelerinin kısalması gibi değerli alan kullanım potansiyelleridir.

Yatırım masrafları da yaklaşık içine girilebilir raflardakiyle aynıdır.

Otomatik depolama sistemleri

AS / RS sistem ile mevcut ve potansiyel pazardan gelen her türlü mal, ürün talebine kolaylıkla cevap vermek amacıyla, bilgisayar kontrol sistemi ile tüm işlemlerin seri şekilde yapılması sağlandığından depolama kolay olmakta ve aşırı veya yetersiz depolama riski de minimize edilmektedir. Böylece depolama ve lojistik ayağında etkin bir verimliliğe kavuşulmuş olur. İşletmenin çok çeşitli mal envanterine ve yüksek hızda mal sirkülasyonuna sahip olması, otomatik bir depolama ve boşaltma sistemini kullanmasını gerektiren nedenlerdir. Günümüzde modern bir dağıtım merkezi kurmak, otomatik bir sipariş hazırlama sistemi gerektirdiği gibi, söz konusu sistemin komplike prosesleri basit ve pratik bir hâle getirme zorunluluğu oluşmaktadır. AS/RS maksimum yer kullanımı, seri depolama ve boşaltma imkânını, en önemlisi de kusursuz bir envanter kontrolüne sahip olma avantajını sağlamaktadır.

Hafif yük rafları

Özellikle orta ve küçük hacimli ürünlerin depolanmasında sıklıkla kullanılmaktadır.Kutulu ve açık ürünlerin teşhiri ve stoklanmasında bu raf sisteminden faydalanılır.Sistemde,raf aralıkları rahatlıkla değiştirilebilmektedir ve bu sayede de farklı ürün yapısına adaptasyon kolaydır.Bu tür raflarda, aksesuar grupları ve seperatörler,ürünlerin çeşitlerine göre ayrılması ve sınıflandırmasına yardımcı olur.Ana depolardaki cep depo diye tabir edilen kısımlarda,küçük ölçekli depolarda,yapı marketlerde,toptan gıda(cash&carry)mağazaları vb. yerlerde en çok kullanılan raf sistemidir.

Kaynak:

  • megep depo tasarımı dökümanı
  •  www.raffiyatlari.org internet sitesi

 

Etiketler :

depo

,

yeni depo

Yazarın Diğer Makaleleri

Gündem

Çok Okunan Haberler