Mehmet Dilsizoğlu
Ad Soyad : Mehmet Dilsizoğlu
E-posta : analiz@pebev.com

Raf sistemlerinde bakım ve muayene

İşletmelerin ambarları ve lojistik üstlerinin olmazsa olmaz demirbaşları haline gelen raf sistemleri acaba kurulduğu ilk günkü kadar emniyetli mi ? Üstelik kurulduğu günden bu yana yıllar geçmiş ise. İşte iş güvenlik mühendislerinin içini kemiren soru
Eklenme Tarihi : 28 Ağustos 2012 Salı

Elbette  depo raf sistemleri uzmanları olarak bizler, rafların güvenliği açısından daha işin en başında olası zararların nasıl bertaraf edileceği hususunda firma yöneticilerine çeşitli emniyet tedbirleri sunarız. Hiç şüphesiz bu tedbirlerin tümü alınması gereken tedbirlerdir. Tecrübeyle sabittir ki; bu önlemler daha başlangıçta planlanmazsa en fazla 1-2 yıl sonunda firma yetkilileri kendilerine en başta önerilen bu güvenlik sistemlerini hayata geçirmek istiyorlar.
İşin uzmanları olarak daha işin en başında gerekli emniyet tedbirleri alınmış olsa da zaman içinde operatörlerin, kullanılan yüklerin, paketlerin ve hatta yük oranının bile değiştiğini görüyoruz.

Sektörde uzun yıllardır faaliyet gösteriyor olmak, 10-15 yıl önce yapılmış olan rafların bugünlere gelirken uğradığı değişim ve gelişimleri gözlemleme fırsatı sunuyor. Genellikle depo raflarının tasarımı ve depo içi uygulama konusunda sektörde birbirinin rakibi olan firmalar bile sanki ortak çalışırmışçasına hemen hemen aynı çözümü kullanıyorlar. Aynı firmalarının iş güvenliği konusunda yaşayacağı sorunlar da muhtemelen aynı oluyor.

Bunların başında;

-Forklif yollarının hizasında bulunan ayakların neredeyse tümünün darbeli olması,

-Çalışanların ve forkliftlerin altından geçtiği geçiş ünitelerinin üstlerine hiç bir koruyucu önlemin alınmamış olması,

-Stoper traverslerin kullanılmıyor olması,

- Palet altı emniyet traverslerine hiç ihtiyaç duyulmamış olması,

- Kullanılan sistemde emniyet pimlerinin yer almaması,

- Cıvata ve somunların gevşemiş ve/veya noksan olması,

-Rafların arkasında yanal yükler için kullanılan raf arkası çaprazların gevşemiş ve/veya noksan olması,

-Raf aralarında deprem bağı diye nitelendirilen, rafları yukarıdan birbirine bağlayan ve sistemin çok önemli güvenlik elemanı olan aparatların olmaması, mevcutların da görevini yerine getiremez hale gelmiş olması,

-Raflarda katlardaki yük sınırının aşılmasından dolayı sehim hatta eğim görülüyor olması.

Yukarıda konu edilen bu olumsuzluklar ne yazık ki birçok işletmenin ortak sorunu. Depo rafları kullanılmaya başlandığı ilk günden itibaren mevcut hallerinden bir şeyler kaybetmeye başlıyor ve her ne kadar gelecekte bu olumsuzlukların yaşanmaması adına birçok önlem alınsa da tamamen önüne geçilmesi mümkün olmuyor.

Depo raf firmaları 2 yıl için üretim ve montaj hatalarına karşı garanti veriyor.

Peki ya daha sonrası?

• Çözüm, periyodik muayene

Kullandığınız depo raf sistemi otomatik ya da klasik bir raf sistemi olabilir. Ancak periyodik muayene mutlaka ama mutlaka yapılmalı.
Ayrıca iş güvenlik mühendisleri iş güvenliğini artırmak amacıyla bu muayeneleri belgeli ve raporlu talep edilmeli.

Bu tür çalışmalar yapılarak birçok olumsuzluğun önüne geçilebileceği gibi kullanılan rafların ömrü uzatılabilir. Ayrıca zaman içinde depodaki iç dinamikler değişmişse yapılacak olan ufak bir dokunuş ile depo bu değişikliklere adapte edilmiş olur.
Ümit ederim ki firmalardaki yöneticiler depo rafların ilk kuruluş esnasında emniyet için gösterilen hassaslığı, deponun yaşama süresinde periyodik muayene içinde gösterirler.

Yazarın Diğer Makaleleri

Gündem

Çok Okunan Haberler