Havalimanının yanına lojistik merkez geliyor

3’üncü havalimanının yanına e-ticaret ve lojistik merkezi kurulacağını açıklayan Bakan Zeybekçi, Türkiye'nin otomotivde bazı markaların üretim üssü olması için çalışmalara başladıklarını söyledi
havalimaninin-yanina-lojistik-merkez-geliyor Eklenme Tarihi : 13 Temmuz 2017 Perşembe

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ile beraber düzenlenen ve ihracatın değerlendirildiği dün akşamki toplantıda şu açıklamaları yaptı: “Katar konusunda sıkıntı yok İkinci çeyrekte birinci çeyrekten daha iyi bir büyüme olması ihtimali yüksek. Katar'a bugün itibariyle 200 kargo uçağı, 20'nin üzerinde gemi ile 15 bin tonun üzerinde gıda ile ilgili sevkiyat yapıldı. Türkiye ile Katar arasında her alanda çok önemli ticari bir dönemin başladığını göreceğiz. Katar'da 2022 dünya futbol şampiyonasında Türkiye'nin aktif şekilde yapım işlerinde yer almasını bekliyoruz. Katar'da ortaya çıkan fırsatlar diğer ülkelerle ilişkimiz için risk oluşturmuyor, Suudi ilgililerle görüşmeler yürütüyoruz; hiç bir sıkıntı yok.”

 

Temmuz ayı tarihin en büyük ihracatına sahne olacak

2017 hakkında da bilgi veren Zeybekçi şunları söyledi: “Aksi şeyler yaşanmazsa ihracatın 2017'de 155 milyar doların üzerine çıkmasını ümit ediyoruz. Muhtemelen temmuzda tarihin en büyük ihracat büyümesini göreceğiz.”

 

“Dünya altın ticaretinde merkez olmak istiyoruz”

Hedeflerin büyüklüğünden de bahseden Zeybekçi: “Üçüncü havaalanının yanına e-ticaret ve lojistik için serbest bölge kuracağız. Gümrük Birliği konusunda resmi müzakerelerin 2017'de başlamasını ve 2018'de sonuçlanmasını öngörüyoruz. Dünya altın ticaretinde merkez olmak istiyoruz, bunun üzerinde çalışıyoruz. Kredi musluklarının açılması kırılganlığı artırmadı, aksine dayanıklılığı artırdı; sadece finansmanın bir miktar pahalanmasına yol açtı, kısa sürede o da düzelmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Bu Sektör ile İlgili Diğer Haberler

Diğer Güncel Haberler

Gündem

Çok Okunan Haberler