Atilla Yıldıztekin
Ad Soyad : Atilla Yıldıztekin
E-posta : atilla@yildiztekin.com

Depolarımızın check-up’ları için kurallar - I

Depo operasyonlarımızın sağlıklı ve verimli yerine getirilmesi için bazı kurallarımız var. Depo yöneticilerinin çoğunu bildikleri ancak uygulamadıkları kurallar bunlar
Eklenme Tarihi : 26 Temmuz 2013 Cuma

Sadece depo yöneticileri değil, o depolarda ürünlerini elleçleten kuruluşların da bu kuralları bilmesi ve lojistik şirketlerden bu kurallara uyulmasını istemeleri gerekiyor. Verdiğimiz hizmetin kalitesinin arttırılması, maliyetlerin düşürülmesi ve müşteri memnuniyetinin sağlanması için gerekli olan kurallar bunlar. 

 

1- Depolanacak ürünlerin her biri farklı hareket hızına sahiptir. Depoda az kalan yani yerleştirme ve toplama hareket ayısı yüksek olan ürünler depolarda kapıya yakın lokasyonda muhafaza edilir. Hareket hızı düşük yani yerleştirme ve toplama sayısı düşük olan ürünler kapıya uzak noktalarda stoklanır. Hareket hızlarını sadece yavaş, orta, hızlı olarak değil; daha çok seviyede belirlemek envanter yönetimini ve depo yönetimini kolaylaştıracaktır.

 

2- Depoya paletle indirilen ürünler eğer paletle çıkacaksa giriş kapısına yakın raflarda stoklanır. Palet ile gelip koli ile çıkacak ürünler de, çıkışa yakın raflarda muhafaza edilir. Koli ile gelip paletle çıkacak ürünlerde giriş kapısına yakın raflara yerleştirilir. Amaç depo içindeki operasyonlarda kolaylık sağlamak ve hızını arttırmaktır. 

 

3- Yöneticiler ve idari personel hem giriş hem çıkış olmak üzere en çok sayıda kapıyı görecek yerde yerleşir. Depolarda çalışanlara anında müdahale genellikle indirme ve bindirme alanlarında yapılır. Kazalar da bu alanlarda meydana gelir, bu nedenle yöneticiler bu alanları sürekli izleyecek konumda çalışmalıdırlar.

 

4- Kullanılmayacak olan eski palet ve kutular kapılara uzağa, kullanılacak olan yeni palet ve kutular elleçleme alanına yakın yerlerde muhafaza edilir. Çalışma hızını arttıracak, depo içinin temizliğini mümkün kılacak olan bu konu ihmal edilmemelidir.

 

5- Depo işçileri çıkış ve giriş kapılarına yakın bir mesafede beklerler. Bu sayede iş emirlerini aldıkları zaman, işe giriş süreleri kısalmış olur.

 

6- Depo içindeki hareketleri planlarken ürünlerin içeride az yol kat edecekleri bir rota planlaması gerekmektedir. Rota planlamasında gereksiz hareket yapılmaması, en kısa rotada tüm toplamanın yapılması, aynı adrese ikiden fazla uğranılmaması esastır. Çalışanların rotalarının depo içinde kesişmemesi de sağlanmalıdır.

 

7- Paketleme kararını bir kişi vermelidir.  Kontrolleri o kişiye yaptırmalıdır. Sevk edilecek olan ürünlerin toplandığı alanlar hatanın en çok yapıldığı alanlardır. Bu nedenle sevk yetkisini ve sorumluluğunu bir kişiye vermek işin hatasız yapılması için gereklidir.

 

8- Çalışanlara birim yük kavramı öğretilmeli ve birim yükler etiketlenmelidir. Tek okuma ile koli içinde nelerin olduğunu tanımlamamalı, biten her koliye, tamamlanan her palete bir barkod yapıştırılmalı ve tanımlama kodu verilmelidir. Böylece gereksiz saymaların, ürün karışıklıklarının önüne geçilmiş olacaktır.

 

9- Yönetmelik hazırlanmalı ve süreç tanımlanmalıdır. Her çalışan sürecin neresinde yer aldığını bilmek zorundadır. Depo operasyonları birbirini takip eden operasyonlardır. Herhangi bir operasyonun hatasız tamamlanmasının ardından, diğer operasyon başlamalıdır. Bu nedenle çalışanlar yaptıkları işteki hatalarının ileride nasıl sonuçlar doğuracağını bilerek çalışmalıdırlar.

 

10- Kurulan sistem tedarikçilerle paylaşılmalı, tedarikçiler sürecin neresinde yer alacaklarını bilmelidir. Ürünün depoya yollandığı noktalar da gerçekte sürecin içinde yer alırlar. Bu nedenle daha ürünler sevk edilmeden önce, depo içinde daha verimli çalışmayı mümkün kılacak hazırlıkların yapılmasında yarar vardır.

 

11- Kullanılan sarf malzemeleri birden fazla kullanılır şekilde olmalı. Kullan at şeklindeki malzemeler maliyetleri arttırmakta ve atık kirliliğine yol açmaktadır. 

 

12- Çevre korumaya dikkat edilmeli ve çevren her zaman temiz tutulmalıdır. Atık malzemeler tanımlanmalı, ayrıştırılmalı ve değerlendirilmeli. Depolarda oluşan fazla koli, ambalaj malzemesi, kırık paletler, plastik atıklar, boş variller değerlendirilmek üzere stoklanmalı ve belli aralıklarla satışı veya imhası yapılmalıdır.

 

13- Sevkiyatlar için malzemelere koruyucu paket seçilmelidir. Sevk esnasında hasar olmamasını engelleyecek şekilde plastik balonlu ambalaj malzemeleri, plastik köpükler, şişirme balonlar, oluklu mukavva kağıtlar kullanılmalıdır. 

 

14- Kullanacak ekipmanlar için hemen satın alma kararı verilmemelidir. Kiralama yöntemi de incelenmelidir. Özellikle işe yeni başlayan küçük ölçekli, az sermaye ile çalışan firmalar için en uygun yöntem, kiralama yöntemidir. 

 

15- bulunan ekipmanların listesi tutulmalı ve her biri kişilere zimmetlenmelidir. Zaman zaman kontrolleri yapılmalı, sahibi belli olmayan veya birden fazla olan malzemelerin kaybolabileceği veya bakımsız kalacağı unutulmamalıdır.

Yazarın Diğer Makaleleri

Gündem

Çok Okunan Haberler