Bülent Çalışkan
Ad Soyad : Bülent Çalışkan
E-posta : B.Caliskan@interroll.com

Depolarda neden ve ne zaman palet kayar rafı seçmeliyiz?

Günümüzde artık her şey daha hızlı dönüyor, önemli derecede bir globalleşme, her gün artan tüketim ve bunun gerektirdiği önemli bir faktör olan depolama ve depo sistem seçimi, şimdi daha da ciddi bir konu olmaya başladı
Eklenme Tarihi : 02 Aralık 2012 Pazar

 

Artık fırmalara daha hızlı operasyon gerçekleştirilen, daha az kaza olan, bakım gerektirmeyen, depo hacmini çok iyi kullandırabilen ve en önemlisi enerji tüketimi olmayan depolar gereklidir. Bu yazımızda bu konuyu ve palet kayar rafı sizlere biraz daha detaylı anlatmak istedik. Konu başlığının cevabını sanırım çoğumuz bilmiyordur veya bu sistem hakkında fazla tecrübesi yoktur.
 

Birçok firmanın depo sistemlerini seçerken yanlış karar verdiklerini çoğu kez görüyoruz ve maalesef bir süre daha görmeye devam edeceğiz. Ve bu yanlış karardan sonra sistemlerini nasıl değiştirebilecekleri konusunda başlarını ağrıttıklarını ve sonrasında daha çok masraf yaptıkları bilinen bir gerçektir.

Depo sistemi seçimlerini yaparken A, B, C analizi mutlaka şart. Aynı depo içerisinde hızlı ve yavaş sirkulasyonlu ürünler için değişik sistemler seçilebilir. Bu sayede satın alma maaliyetlerini düşürürler ve daha verimli çalışan bir depoya sahip olurlar.
 

Palet kayar raf sistemi orta ve hızlı sirkulasyonu olan ürünler için en uygun sistemdir.

Palet kayar raf, paletlerin rulolar üzerinde belirli bir eğimle giriş tarafından akarak çıkış tarafına kadar enerjisiz çalışan ve paletlerin hızını fren ruloları sayesinde kontrol eden bir depolama sistemidir. Bu sayede ilk giren ilk çıkar uygulaması sağlanır (FIFO prensibi). Bu uygulama en çok gıda ve meşrubat veya bu gibi firmalar için çok önemlidir ve hata oranını sıfıra düşürür.

Palet kayar raf alternatif sistemlerle karşılaştırıldığında maaliyeti yüksek görünsede,  bu sistemi seçecek olan firmalar diğer faydalarını ve bunun getireceği tasarrufu karşılaştırdıklarında ne kadar verimli bir sistem olduğunu anlıyorlar.
 

Ne zaman seçilmesi gerekir?

Almanya Leibniz Üniversitesi’nin ve bazı son kullanıcıların yaptığı araştırmaya göre palet kayar raf orta veya yüksek sirkulasyonlu depolarda en uygun seçimdir. Bu araştırma ve hesaplama yapılırken aşşağıdaki faktörler kullanılmıştır:

- Kullanılan depo hacmi ve alan

- Depoda kullanılan forklift ve eleman sayısı

- Operasyon zamanı

- Enerji maaliyeti

- Bakım maaliyeti

 

Bunların yanı sıra resimde görüldüğü gibi, sipariş toplama tünelleri giderek dahada önem kazanıyor depolarda. Bu sistemle bunu gerçekleştirdiğinizde, çalışanı ve forklift sürücüsünü bir birinden ayırıyor ve bu sayede hem kazaları önlemiş oluyorsunuz, hemde daha verimli bir çalışma ortamı kurulmuş oluyor. Sipariş toplama tünelleri sayesinde sipariş toplama hızı yüzde 50’lere kadar artabiliyor.

Kullanım maaliyeti göz ardı edilirse, en ucuz satın alınan sistem bile sonuçta daha pahalıya gelecektir. Depolarda ayrıca palet yeri kullanım faktörünü de unutmamak gerekir. Türkiye’deki büyük çaplı firmalar bu konuyu artık çok iyi biliyorlar ve en baştan doğru sistemi seçiyorlar.

Ayrıca faydaları nelerdir?

Bunların dışında aşşağıdaki istekler Palet kayar rafı dahada ön plana çıkarıyor.

- Ilk giren ilk çıkar (FIFO)

- İş kazasını azaltmak

- Hata oranını azaltmak

- Bakım maaliyetini sıfıra indirmek

- Kullanımı kolay sistem

- Zamanla büyütülebilen

- Ilerki zamanlarda kolayca otomasyona dönüştürülebilen

- Depreme karşı dayanıklı

- Palet yeri kullanım faktörü yüksek

- Sipariş toplama alanı olarakda uygulanabilen

Bu yukarıda belirtmiş olduğumuz noktaları tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederiz, çünkü hepimizin bildiği gibi depolarda bu faktörler çok önemlidir ve gelecekte dahada önem kazanacaktır.

Türkiye’deki depoların dahada verimli olması ve doğru seçilmesi ümidi ile. 

Yazarın Diğer Makaleleri

Gündem

Çok Okunan Haberler