Chep çıtayı yükseltti, hedef 50 milyon dolar

Şirketlere ahşap ve plastik palet kiralama hizmeti sunan Chep 56 ülkede faaliyet gösteriyor. Başarılı çalışmalarını ülkemizde de sürdüren şirketin Türkiye’de 10 şehirde palet havuzu merkezi bulunuyor. Kiralama hizmetini günlük olarak sunan Chep’in global cirosu 5 milyar doların üzerinde seyrediyor. Firmanın Türkiye Genel Müdür Emir Güçlü Chep’in Türkiye’de 20 milyon dolar cirosunu 50 milyon dolara çıkarmak istediklerini ifade etti
chep-citayi-yukseltti-hedef-50-milyon-dolar Eklenme Tarihi : 15 Temmuz 2013 Pazartesi

Sunduğu hizmetle lojistik sektörünün önemli bir ihtiyacını gideren Chep’i anlatır mısınız?

Chep, 1948’de kurulan Avustralya kökenli ve sektöründe çok köklü geçmişe sahip bir şirket. Yıllık 5 milyar doların üzerinde ciroya ulaşan şirketimiz 56 ülkede faaliyet gösteriyor. Ana faaliyet alanımız ekipman havuzlama adını verdiğimiz aslında iş dünyasının yabancı olmadığı bir iş. Ahşap palet, plastik palet, otomotiv konteynırı gibi havuzlamanın yapılabileceği birçok ürünün havuzlanmasını yapıyoruz. Başta hızlı tüketim malları FMCG (Fast Moving Consumer Goods) sonra otomotiv ve kimya sektörlerine bu hizmetleri sunuyoruz.

Önemli sektörlere sunduğunu bu hizmetleri biraz daha tanımlar mısınız?

Bizim işimiz müşterilere palet kiralamak. Bu hizmetleri sunarken full servis olarak sağlıyoruz. Örnekleyecek olursak bir müşterimiz günlük kira karşılığı gelip bizden palet ya da kasa kiralıyor. Kiralanan o paleti ya da kasayı işinin gereğince kullanıyor. Paletler için bir sermaye bağlamıyor. Kullandığı kadar paleti kiralayıp işi bittikten sonrasına karışmıyor. Bir ilden başka bir ile ürün gönderildikten sonra paletlerin geri getirilmesi önemli bir sorun ve maliyet teşkil ediyor. Bizden bu hizmeti alan kurum işi bittikten sonra bize SAP üzerinden bize beyanda bulunuluyor. Beyanın ardından o müşterimizin hesabından yolladığı kadar kasa düşülüyor. Müşterimiz kasa veya paletleri kaç gün kullandıysa onun bedelini ödüyor. Daha sonra biz gidip o kasaları ve paletleri oralardan topluyoruz. Burada şunu belirtmekte fayda var. Kiralamaları günlük yapmamızın nedeni farklı sektörlerin farklı kiralama süreleri. Meyve sebze sektörü bir paleti veya kasayı 6-7 gün tutarken konserve sektörü 3 ay tutabiliyor. Daha hakkaniyetli olması açısından günlük kiralama modelini kullanıyoruz.

56 ülkeyle ticareti kolaylaştırıyor

Kullanıcılar kasa veya paleti istediği ülkeye gönderebiliyor mu? Bu hizmetin sınırları nedir?

Müşterilerimiz kiraladıkları kasa ve paletleri bizim çalıştığımız 56 ülkeye de yollayabiliyor. Biz küresel bir şirket olduğumuz için sunduğumuz hizmet Türkiye içiyle sınırlı değil. Yurtdışına ihracat yapan müşterilerimiz de bu hizmeti kullanabiliyor. Farklı ülkelere göre farklı transfer ücretleri oluyor. Bunun sebebi bazı ülkelerin ithalat oranların ihracat oranlarından fazla çıkması. Mesela Yunanistan’dan yılda 1 milyon palet çıkarken ülkeye 2 milyon palet giriyor. Doğal olarak orada bir yığılma oluyor ve bu fiyatlara yansıyor. Gene örnek vermek gerekirse Almanya ile ticari ilişkilerimiz iki yönlü gelişiyor. Oraya giden paletler yığılmıyor geri geliyor. Yığılmanın olduğu ülkelerde biriken paletleri en yakın ülkeye transfer ediyoruz. İşte bu yığılmaların olduğu ülkelere farklı fiyat tarifesi uygulanıyor.

 

 

Diğer hizmetleriniz nelerdir?

Marketlerde ürün teşhirinde kullanılabilen metal takozlu yarım paletlerimiz var. Bunu özellikle hard discount marketlerde görebilirsiniz. Bu tip marketlerde konsept gereği genellikle raf kullanılmıyor. Hard discount’lar marketin içine mümkün olduğunca fazla ürün sokmak için ürünü direkt yarım paletlerle tüketiciye sunuyor. Tam palete nazaran yarım paletin terci edilmesinin nedeni daha az yer kaplaması. Ayrıca bir palet fazla bir ürünü ifade ediyor. Belki süt için olabilir ama mesela bulgur için yarım palet, tuz için çeyrek palet bu tip marketler için önemli tercih sebebi oluyor. Marketlerin farklı ebatlardaki palet ihtiyacını karşılıyoruz.

Türkiye’de 10 şehirde palet havuzu

Palet havuzlarınız hangi şehirlerde?

İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Samsun, Gaziantep, Eskişehir, Bursa, Antalya ve Erzurum’da merkezlerimiz var. İstanbul, İzmir Ankara ve Adana’da havuzlamanın haricinde palet tamiri ve kontrolü de yapıyoruz. Diğer şehirlerdekileri sadece toplama ve nakliye merkezi olarak kullanıyoruz. Bu şehirlerdeki stokların tutulmasını ve sistemin işlemesini tedarik zinciri departmanımız sağlıyor. Bu departmanımızda çalışan arkadaşlarımız arz ve talep karşılaştırması yaparak, herhangi bir bölgedeki fazlalığı ihtiyaç olan bölgeye kaydırıyor.

Müşterilerini arasında kimler var? Çözüm ortaklarınızdan hangi hizmetleri alıyorsunuz?

Unilever, Henkel, Danone, Colgate, Konya Şeker, Dimes, Paşabahçe gibi yüksek hacimlere ulaşan dünya devi markalar müşterilerimiz arasında yer alıyor. Bu dünya devi markalara kusursuz hizmet sunmamızda çözüm ortaklarımızın etkisi çok fazla. 3 bölgeye ayırdığımız Türkiye’de Netlog Lojistik, Borusan Lojsitik ve Güler Nakliyat en önemli çözüm ortaklarımızdan. Paletlerimizi Balorman firması üretirken paletlerimizin yıkama işlemi Dota Lojistik tarafından gerçekleştiriliyor.

Gelecek dönem hedeflerinizde neler var? Ulaşmak istediğiniz ciroyu öğrenebilir miyiz?

20 milyon dolar civarında olan mevcut ciromuzu 50 milyon doların üstüne çıkarmak istiyoruz. Bu hedefimizi 3 ile 5 yıl arasında gerçekleştirmek istiyoruz. Büyüdükçe başka değişiklikler de yapacağız. Şimdilik toplama havuzlarımıza yenilerini eklemeyi düşünmüyoruz. Büyüdükçe diğer bölgelerdeki merkezlerimizi de kontrol ve tamir merkezine çevirebiliriz.

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler