İran’da yaşanan 20 yıllık haksızlık sona erdi

UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, İran ile kara yolu taşımacılığı sorununun çözülmesini sağlayan devlet yetkililerine sektör adına teşekkür etti. İran’la yaşanan 20 yıllık haksızlığa son verildiğini belirten Nuhoğlu, anlaşma sayesinde İran’ın yanı sıra Türki cumhuriyetlerle olan ticaretin de önünün açıldığını söyledi
iranda-yasanan-20-yillik-haksizlik-sona-erdi Eklenme Tarihi : 19 Ocak 2015 Pazartesi

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), karayolu taşımacılığında İran’la 20 yıldır yaşanan sorunların sona ermesinden ötürü devlet yetkililerine teşekkür etti. UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, “ İran’da 20 yıldır yaşadığımız haksızlıklar sona erdi. Bu, 2023 ihracat hedefimiz ve Türki cumhuriyetlerle yaptığımız ticaretin artması için oldukça sevindirici bir gelişme” dedi.

UND’den teşekkür
Nuhoğlu, “Son 3 ayda komşumuz İran ile yaşadığımız taşımacılık krizinin çözülmesi, 20 yıllık haksızlığa son verdi. Böylelikle ilişkilerimizin normale dönmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Anlaşma ile İran üzerinden transit geçişte bugüne kadar ödenmiş yüz milyonlarca dolar haksız geçiş ücreti uygulaması son buldu. İkili taşımalarda alınan yakıt fiyat farkı 1.6 eurodan 0,30 euroya indirildi. Araçlarımızı her geçiş için İran’da 4 gün kalmaya zorlayan transit süre 2 güne indirildi. Gümrük geçişlerinde İran araçlarına öncelik tanıyan uygulama son buldu” şeklinde konuştu.

Nuhoğlu şöyle devam etti: “Uzun yıllardır İran’a ve Türki cumhuriyetlere yapılan taşımalarımızı ve ticaretimizi engelleyen yanlışa son verilmesi ve komşumuz İran ile ilişkilerimizin normale dönmesini sağlayan Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’na, anlaşmayı imzalayan Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’a, tüm müzakerelerde bizi kararlılıkla destekleyen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi’ye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’ye, Ulaştırma Bakanlığı’nın çok değerli bürokratlarına, kararlılıkla sektörümüzü destekleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi’ye ve onun şahsında tüm ihracatçılarımıza, her türlü zorluğa karşı direnen patronundan şoförüne kadar tüm mensuplarımıza teşekkür ederiz.”

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler