Türkiye’nin ilk altın antreposu açıldı

İsveçli değerli eşya taşımacılık devi Loomis, Türkiye’nin ilk gümrüklü altın antreposunu açtı. Avrupa bankalarının altınları Türkiye’de stoklanacak, yurtdışından altın alım süresi 1 haftadan 3 saate inecek
turkiyenin-ilk-altin-antreposu-acildi Eklenme Tarihi : 06 Ocak 2014 Pazartesi

Dünya çapında 16 ülkede 20 bin çalışanıyla nakit ve altın gibi değerli kargo ürünlerini taşıyan İsveçli Loomis, Fransa’dan sonra ikinci gümrüklü altın antreposunu İstanbul Atatürk Havalimanı yakınlarında açtı. İlk etapta 10 ton altın kapasiteli olacak antrepoda, Avrupa bankalarının altınları Türkiye’de gümrüksüz olarak saklanacak, yurtdışından altın ithal etmek isteyen Türk bankaları çok kısa bir sürede ihtiyacını karşılayabilecek. 2013’te altın ithalatında Türkiye’nin birinci sırada yer aldığını ifade eden Loomis Türkiye CEO’su Sarp Tarhanacı, “Türkiye’deki alıcıların en büyük sıkıntısı yurtdışı altın ithalatındaki uzun süreler.  Antrepomuz sayesinde yurtdışından altın alım süresi 1 haftadan 3 saate inecek.” dedi.

İstanbul’u altında lojistik üs yapacak

Antrepo hizmetinin farklı amaçlara hizmet edeceğini belirten Tarhanacı, Türkiye’de ithalata dayalı altındaki antrepo rollerinin yanı sıra bir de uzun dönemli saklamalara hizmet etmeyi planladıklarını ifade etti. Dünyada her yıl 4 bin ton altın üretildiği ve bunun yaklaşık 2 bin tonunun saklanması gerektiğini anlatan Tarhanacı, “Şu anda kapasitemiz sınırlı ancak, kademeli olarak kapasitemizi artıracağız ve depomuzu aynı zamanda bir altın saklama merkezi olarak kullanacağız” dedi. Türkiye’yi altında lojistik üs haline getirmeyi hedeflediklerini kaydeden Tarhanacı, şu açıklamayı yaptı: “Türkiye’nin coğrafi avantajını kullanarak, Avrupa bankalarının altınlarını Türkiye’de stoklamasına hizmet edeceğiz. Bu bankalar sadece Türk bankalarına altın satmayacak, ihtiyaç duyulduğunda komşu ülkelere de altınını satabilecek. Avrupa bankaları altınlarını Dubai ya da ya da başka pazarlara satmak istediklerinde burada hazır stokları olacak, lojistik avantaj sağlayacak. Türkiye pazarı dışında da bir katma değeri olacak. Komşu ülkelere de altın satan bir banka stokunu burada tutacak,  maliyetleri düşürecek.  Bu da Türkiye ekonomisine önemli bir katkı yapacak. Ayrıca, lojistik olarak o bankanın ‘hub’ını bu bölgede konuşlandırabilirsek onun bütün dağıtımı da Türkiye’den çıkacak ve böylece lojistik gelirlerini artıracağız. Hem saklama hem taşımada gelir sağlayacağız.”

Değerli eşya taşımacılık sektörü 1 milyar TL’yi aştı

Loomis Türkiye CEO’su Sarp Tarhanacı, aynı zamanda Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği’nde (GÜSOD) Para ve Kıymetli Mal Taşıma Hizmetleri Çalışma Komitesi Başkanı olarak görev yapıyor. Tarhanacı, para, altın ve mücevher taşımacılığından elde edilen toplam cironun 1 milyar TL’yi aştığı bilgisini verdi.

Bu Sektör ile İlgili Diğer Haberler

Diğer Güncel Haberler

Gündem

Çok Okunan Haberler