Profesyonel çözümler Üçge DRS’de

Mevcut depoları veya yeni depo projelerini; minimum alanda, maksimum kapasiteye ulaştırıyorlar… Eski kârlı günlerin mumla arandığı dönemleri geride bırakan lojistik sektörü, uygun çözümleri uygun şartlarda bulmayı, yatırımın ön koşulu olarak görüyor. Üçge DRS Otomatik Depolama ve Depo Raf Sistemleri, kullanılan mevcut depoları ve/veya yeni depo alanlarınızı, doğan yeni ihtiyaçlara entegre edebilecek, verimli çözümler üretiyor
profesyonel-cozumler-ucge-drsde Eklenme Tarihi : 23 Ocak 2013 Çarşamba

Bursa’da Avrupa’nın en büyük entegre tesislerinde faaliyetlerini sürdüren işletme, 80 bin metrekare kapalı alana sahip. Üç ayrı organize sanayi bölgesinde, beş ayrı fabrikada 700 mutlu çalışan ile sektörün öncü firmalarından. Yüz elli beyaz yaka çalışanı ve Ar-Ge departmanındaki otuz profesyonel, sektöre yenilikçi depolama çözümleri geliştiriyor.

Verimli depolama
Üçge DRS Otomatik Depolama ve Depo Raf Sistemleri Genel Müdürü Tuncer Yıldız, sadece yeni depo çalışması yapmadıklarını özellikle belirtiyor. Yıldız; müşterilerin daha önce kullandığı bir sistem varsa ve yeni bir ihtiyaç doğduğunda, mevcut durumun ve kullanımın pratik kullanabileceği, Üçge uzmanları tarafından en verimli hale getirebileceğini özellikle vurguluyor. Tuncer Yıldız, buradaki mantığı ‘minimum alanda, maksimum depolama’ olarak açıklıyor. Yıldız, konuyu somut bir örnek ile açıklarken şunları belirtiyor:
“Soğuk hava piliç tesislerinde mevcut bir depo raf sistemi vardı. Ancak, özellikle soğuk hava depoları için ideal çözüm olan ve yarı otomatik depo olarak tanımladığımız Üçge Mekik Sistemi, işleyişi daha da hızlı hale getirip, verimli kullanım oluşturabilir.Üçge DRS olarak, müşterimizin mevcut raf sistemlerini, kendi özel çözümlerimiz ile analiz edip, entegre ettik. Böylelikle, çok az ilave değişimler ile orijinal bir drive-in otomasyonu gerçekleştirdik. Nitekim müşterilerimiz için en doğru projeyi, daha ekonomik çözümler ile üretip, daha verimli depo alanları olarak teslim ediyoruz. Ar-Ge mühendislerimiz, her zaman,  yenilikçi depolama çözümlerini, müşterilerimiz lehine kullanmaktadır”.
 
Koridor kaybı yok!
Mekanik ve yazılım olarak, tamamen şirket bünyesindeki Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştirilen ve ‘mobil racking' adı verilen ‘hareketli depo raf  sistemleri’ önceki yıla kadar Batı Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye ithal edilen bir sistem olarak biliniyordu.
Paletli ve ağır yük depolarında, yarı otomatik çalışan Üçge DRS  hareketli raf sistemleri; uluslararası patenti ve Turqum Belgesi ile birlikte lojistik dünyasının hizmetine sunulmuş durumda. 
Mobil Racking depolama sistemini ‘klasik sırt sırta diye tanımlanan raf sistemlerindeki istifleyiciylerin çalışması için gereken koridor boşluklarını da kullanarak, alanın tamamında maksimum depolama sağlanması’ olarak özetleyen Tuncer Yıldız, ‘böylece koridor alanlarını da, raflama yapabilmek için kullanıyoruz. Hangi arada bir işlem varsa o bölümler komple açılarak istifleyicilere yer açıyor’ dedi. Yıldız, sistemi kısa birörnekle şöyle açıkladı:
“Sözgelimi, bir soğuk hava deposunda, tek bir koridor boşluğu ile mekanı maksimum kullanabilirsiniz. Bu da, kapasitenizi yüzde 90 seviyesine kadar artırmak anlamına gelir ki, enerji giderlerinden ve alandan kazanımlar nedeniyle, inanılmaz verimli bir depolama çözümüdür”.
 
Depreme “Dur” dediler
Lojistik dünyası için üretilen ve yüksek teknoloji içeren yenilikçi depolama çözümlerini, aynı anda Türk girişimcilere sunan ve hatta ihraç ettiklerini ifade eden Tuncer Yıldız, günümüzde en etkin depo kullanımlarının ‘fifo’ mantığı ile çalıştığını belirtiyor.
Deprem gerçeğinin altını çizen Yıldız, alan kazanımı için tercih edilen Drive-in sistemlerinin, artık Türkiye’de zayıf kaldığını, ancak yaptıkları otomasyon ile ‘deprem işlemez depolar’ kurduklarını söyleyen, depreme adeta ’dur’ dediklerini ifade eden Yıldız, şunları söyledi:
 
Drive-in sisteminden dört kat daha hızlı, üstelik konstrüksiyonu nedeniyle kale gibi sağlam olan ‘Üçge Mekik Sistemi’ ya da uluslararası tanımıyla ‘shuttle sistem’ iç piyasada ve dış piyasada çok önemli bir pazara sahip. ‘Autopal’ adını verdiğimiz, otomatik palet taşıyıcı sistemini, çok farklı sektörlerde başarıyla uyguladık. Bu sistemde, tüm bloklar birbiriyle bağlantılı ve bina yıkılsa dahi, sistem ayakta kalıp neredeyse binayı da taşımayı sürdürebilir. Bu uygulamalarımızda, deprem etkisinin sonuçlarını neredeyse sıfıra indirdik. Üstelik yüzde 90 alan kazanımı var. Özellikle soğuk hava depolarında, birinci derecede verimlilik demek. Daha küçük alanların iklimlendirildiği sistemde ‘ilk giren/ilk çıkar’ fifo uygulaması, bir başka önemli avantaj.
 
Raf bina ve otomasyon
Avrupa’nın en büyük entegre tesislerine sahip Üçge; günlük 400 tonluk çelik işleme kapasitesine sahip teknolojisiyle, yüksek irtifalı depolarda da Türkiye’nin öncü firmalarından.
Gıdadan kimyaya, tekstilden elektroniğe varan farklı yapılanmaların lojistik hizmetlerini, full otomatik depolarda, raf bina ve/veya ‘Kabuk Sistem’ olarak da tanımlanan ‘giydirme cepheli depolar’ ile çözen Üçge DRS ‘Paşa’ adını verdiği robot ile hatasız ve hızlı yükleme/boşaltma yapabiliyor.
Uluslararası fuarlarda başarılı sonuçlar elde ettiklerini ve bu sayede ihracatlarını da artırdıklarını ifaden eden Tuncer Yıldız, 2013 yılı için önemli siparişler teslim edeceklerini belirterek ‘güç-güven ve görkemden aldığımız unvanımız ile dünyanın her ülkesinde olmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler