Shell yüzde 79’u dinledi

15 binden fazla istasyon çalışanı, Shell’in global olarak faaliyet gösterdiği 80 ülke arasında ilk kez Türkiye’de uygulayacağı yeni müşteri deneyimi programının bir parçası olarak, kapsamlı bir eğitim alacak
shell-yuzde-79u-dinledi Eklenme Tarihi : 18 Mayıs 2015 Pazartesi

Shell & Turcas, değişen perakende sektörü ve tüketici ihtiyaçları doğrultusunda hizmetlerini farklılaştırmak amacı ile “Shell’e Hoş Geldiniz” müşteri deneyimi programını başlatıyor. Türkiye, Shell’in global olarak faaliyet gösterdiği 80 ülke arasında Shell’e Hoş Geldiniz programını hayata geçirecek ilk ülke olarak seçildi.

Shell & Turcas, müşteri ihtiyaçlarına özel tasarlanmış hizmetleri ile istasyonlardaki müşteri deneyimini farklılaştıracak. Ayrıca şirket “Shell’e Hoş Geldiniz” programı kapsamında bir çok proje başlatacak. Bu kapsamda Shell & Turcas  istasyon çalışanlarına özel hazırlanmış 100 bin saatin üzerindeki çalışan eğitimi programını başlattı.

Nisan 2015’te Shell tarafından gerçekleştirilen ve yeni programın amacını da destekleyen araştırmanın sonuçlarına göre, gülümsemenin gücü iyi bir müşteri deneyimi için çok önemli; zira Türkiye’de müşterilerin yüzde 79’u istasyon çalışanların kendilerine gülümseyerek hizmet vermesinin onları istasyonda alacakları hediye veya ödüllerden daha fazla mutlu ettiğini dile getiriyorlar. Buna ek olarak, araştırmada çalışanların konuya hakimiyeti ve aldıkları hizmetin hızı da  müşteri memnuniyetinde önemli noktalar olarak yer alıyor. Örneğin istasyonda yaşanan kötü bir müşteri deneyimi müşterilere tıkalı trafikte beklemekten daha fazla rahatsızlık veriyor. Araştırmanın bir başka ilgi çekici sonucu ise müşterilerin sadece üçte birinin bir akaryakıt istasyonundan sıcak içecek satın alabileceğini biliyor olması.

Etiketler :

Shell

,

müşteri

Firmanın Diğer Haberleri

Gündem

Çok Okunan Haberler